Ma Magyarországon 10 különböző típusú állampapírt érhetnek el a kisbefektetők, melyek közül 8 lakossági és 2 intézményi kötvénynek tekinthető.
Lakossági állampapírok
Jelenleg a 10 év futamidejű Prémium Magyar Állampapír, vagy másnéven az inflációkövető állampapír a legnépszerűbb konstrukció. Ennek oka, hogy ez termeli most a legnagyobb kamatot, ami jövőre még a mostaninál is magasabb lesz.
A Prémium Magyar Állampapír (röviden PMÁP) változó kamatozású kötvény, így mindig csak az aktuális kamata ismerhető. A kamat meghatározásához az előző naptári év átlagos inflációját veszik alapul, és ehhez adódik hozzá egy fix kamatprémium. 2022-ben az infláció 14,5% volt, ezért ez a számérték szolgál a 2023-ban vásárolható PMÁP kamatának alapjául. Efölött most 0,25% kamatprémium jár, tehát a papír idén összesen 14,75% kamatot termel.
2023-ban a realista várakozások szerint valahol 17-18% között lesz az átlagos infláció. Ez jó hír a Prémium Magyar Állampapír vásárlóinak, hiszen a következő évben majd ez a számot veszik alapul a kamat meghatározásához. Ha mondjuk 17,5% lesz idén az infláció, akkor 2024-ben 17,75% lehet az inflációkövető állampapír kamata. Ez kifejezetten vonzó ajánlatnak számít, főleg úgy, hogy addigra már 5-6% környékére mérséklődhet az infláció. Így jövőre rendkívül magas kamattal fog ketyegni a kötvény, miközben az árak ahhoz képest keveset nőnek, vagyis komoly „reálnyereség” (infláció feletti nyereség) kerülhet a befektetők zsebébe.
A 3 év futamidejű Bónusz Magyar Állampapír szintén változó kamatozású kötvény: egyszerűen megfogalmazva a piaci hozamszinteket követi le. Mivel sokkal gyakrabban van kamatmegállapítás (évente 4 alkalommal), ezért igen gyors reagálású papírnak tekinthető. A jelenlegi csökkenő kamatkörnyezetben ez sajnos hátrány, de a 2022-es bevezetésekor még ez a papír is kifejezetten versenyképesnek számított.
Az Egyéves Magyar Állampapír (1MÁP), a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+), a Nyomdai Magyar Állampapír Plusz és a Kincstári Takarékjegy (KTJ) fix kamatozású kötvények.
- MÁP+: 5 éves lejáratú és sávosan nő a kamata, amelynek mértéke az 5 év alatt 4,94 százalék
- 1MÁP: 1 éves lejáratú, amely idő alatt 8 százalék kamatot fizet.
- KTJ: 2 éves lejáratú, amely az első évben 8 százalékot, míg a másodikban 8,5 százalékot fizet.
Ha van gyermek a családban, akkor számotokra a Babakötvény is megfontolandó lehet. Ez annyiban hasonlít a Prémium Magyar Állampapírhoz, hogy szintén inflációkövető a kamatozása. Az infláció fölött viszont sokkal magasabb, kereken 3% kamatprémiumot fizet! Sőt, még egy kis állami támogatás is jár a befizetések után, de ennek maximuma viszonylag kevés, évente 12 ezer forint. Azt azonban tudnod kell, hogy a Babakötvénybe fektetett pénz a gyermek 18 éves koráig nem hozzáférhető. Azután pedig ő rendelkezhet vele, azaz a szülőknek hivatalosan nem lesz befolyásuk arra, hogy mi történjen a pénzzel.
Végül az Euró Magyar Állampapírt (EMÁP) is érdemes szemügyre venni. Ez most az egyetlen olyan magyar állampapír, amely eurós befektetést tesz lehetővé. Futamideje 3 év, kamatozása változó, most éppen 3-4% közötti éves kamatot termel. Ugyan a kamata nem különösebben magas, mégis sokan meglátják benne a fantáziát. Ennél a papírnál ugyanis nem csak a kamatokból származhat nyereségük a befektetőknek. Tegyük fel, hogy a papír megvásárlásához eurót váltottál 350 forintos árfolyamon. A friss ropogós devizát befekteted EMÁP-ba, majd várakozol a futamidő végéig. Ha addigra már 385-nél jár az euró-forint árfolyam, akkor te gyakorlatilag 10 százalékot kerestél a devizán, na meg persze az évek során kifizetett kamatokat is elrakhattad…
Intézményi kötvények
Ennyit a lakossági állampapírokról, jöjjenek az intézményi papírok!
A Magyar Államkötvénynek számos verziója van, különböző futamidőkkel és kamatokkal.
Erre a terepre merészkedve muszáj megismerkedned a hozam fogalmával: a kötvény hozama azt mutatja meg, hogy mekkora évesített nyereséget tudsz vele elérni akkor, ha az adott pillanatban megvásárolod, és a futamidő végéig megtartod. A hozam itt nem csak a kamatokból tevődhet össze, hanem árfolyamnyereséged is keletkezhet, ha a te szempontodból szerencsésen alakulnak a piaci folyamatok.
Mutatok erre egy egyszerű példát. Tegyük fel, hogy 100%-os árfolyamon vásároltál meg egy intézményi papírt, ami azt jelenti, hogy a 100 ezer forint névértékű kötvényért a kibocsátása napján 100 ezer forintot kellett fizetned. A kötvény kamata 5 százalék, vagyis egy év elteltével 5 ezer forint kamatfizetésre számíthatsz. Ha viszont időközben a kötvény piaci ára valamilyen okból kifolyólag 3 százalékot emelkedik, akkor te az 5 ezer forintnyi kamat bezsebelése után 103 ezer forintért is el tudod adni a papírodat! Ez azt jelenti, hogy összesen 8 százalékot kerestél a befektetéseden, amiből 5% a kamatfizetésnek volt köszönhető, 3% pedig az árfolyamnyereségnek.
Vásárlás előtt tehát ne csak a kamatra figyelj, hanem mindenképp vedd figyelembe a kötvénnyel aktuálisan elérhető hozamot is, ami egy többletjelentéssel bíró mutatószám. A hozam mindig a lejárat időpontjáig van kiszámítva, így korábbi eladás esetén attól eltérő eredmények keletkezhetnek. Fontos, hogy az idő múlásával bekövetkező árfolyamváltozás nem csak nyereséget, hanem veszteséget is okozhat neked.
Pont ezért hangsúlyoztam korábban, hogy az intézményi kötvényekkel bánj óvatosan, nehogy egy meggondolatlan döntéssel megégesd magadat.
A Diszkont Kincstárjegyek (DKJ) képezik a másik nagy csoportot az intézményi kötvényeken belül. Ezek rövid futamidejű, általában 3, 6 vagy 12 hónapos papírok, névértékük pedig – ami itt a lejáratkori kifizetést jelzi – jellemzően 10 ezer forint. Különös tulajdonságuk, hogy egyáltalán nem fizetnek kamatot! Ebből már sejthető, hogy a befektetőknek csak úgy keletkezhet nyereségük, ha 10 ezer forintnál olcsóbban, azaz diszkont áron vásárolhatják meg a kötvényt. Aki például a kibocsátáskor 9 ezer forintért tudott megszerezni egy 12 hónap futamidejű, 10 ezer forint névértékű DKJ-t, ő egy év alatt kb. 11 százalékos hozamot könyvelhetett el. A Diszkont Kincstárjegy tehát igen egyszerűen működik, ezért lakossági befektetők is előszeretettel vásárolják, ha rövid távra keresnek biztonságos befektetést.
9 válasz
Az 1% büntető kamat az az időarányos kamat -1%, vagy a tőke 1%-a évesen, vagy a kamat éves -1%-? Köszi ha válaszolsz, még kezdő vagyok.
Csak a névértékből vonja le (ezt majd vásárláskor látni fogod, hogy mennyi), a felhalmozott kamatból nem.
Helló!
Nagyon tetszik a kalkulátorod, akinek van kis „fölös” pénze, ha csak pár százezer is, megtudhatja mit hozhat 1 vagy pár év múlva.
Én is végigkattintgattam az opciókat, nem is gondoltam volna, hogy ennyire megéri befektetni.
Köszönöm Dani, hasznos progi!
Pali
Szia!
Igen, főleg ilyen infláció mellett szinte már muszáj is kezdeni valamit a megtakarításokkal, mert folyamatosan értéktelenedik. Örülök, hogy tudott segíteni a kalkulátor és köszönöm a pozitív visszajelzést!
De baromi kíváncsi lennék honnan veszed 7 évre előre a számokat, mikor még az idei inflációt is csak saccolni lehet.
Nem vagyok jövőbelátó, így ezek a számok valóban csak becslések. Ha megnézed a videót, akkor abban ezt el is mondom.
Egyébként van lehetőség a becsült adatok módosítására, éppen ezért, ha úgy érzed te jobban tudod vagy talán ismersz olyat, aki jobban tudja, akkor nyugodtan írd át azokra.
Attól, hogy neked egy adott szituációban nem segített a kalkulátor vagy nem értetted meg a működését, még másoknak lehet hasznos. Például rövidebb időtáv megadásával segít abban, hogy mely állampapírokban lehet gondolkodni és ki is számolja azok hozamait.
A szabad véleménynyilvánítással nincs bajom, az alpári stílussal annál inkább, így az ilyen részeket töröltem a kommentedből. A továbbiakban minden hasonló kommentet teljes egészében törölni fogok. Tiszteljük meg egymást annyival, hogy normális stílusban írunk 🙂
Szia!
Nagyon profi! Egy valamit hiányolok, a PMÁP számolásánál nem lehet legalább 2024- re inflációs adatot bevinni. Ha lehetne csillagos 5- öst kapnál tőlem.
Szia! Ez esetben kérem a csillagos 5-öst, mert ha nagyobb lejárattal számolsz (2025+), akkor tudod módosítani a 2024-es inflációt is 🙂 A kalkulátor mindig azon évek inflációit engedi módosítani, amelyek kellenek a számításhoz.
Magam is rájöhettem volna. Köszi! 5*