Nemrég jelent meg magyar kiadásban William Greentől a „Gazdagabb, bölcsebb, boldogabb – Hogyan nyernek a világ legjobb befektetői a piacokon és az életben” című könyve.
Billió dolláros befektetők osztják meg, hogy az évtizedek alatt mik voltak a legnagyobb leckék. Nem csak a befektetésekben, de az életben is.
Nehéz volt csak pár gondolatot kiemelni, mert szinte minden oldalon találni egy-egy kincset érő gondolatot és szinte biztosan minden egyes újraolvasással találsz benne új értéket.
Ennyi postit-et ritkán használok el egy könyvnél ?
Nézzünk meg pár gondolatmorzsát ezektől a bölcs befektetőktől.
1. Csak türelem. Az inaktivitás kifizetődő, ha befektetésekről van szó
Manhattant 1626-ban 24 dollárért adták el holland bevándorlóknak. Ha a bevándorlók, akkor ezt a pénzt évi 8 százalékos kamatra befektették volna, akkor sokkal többjük lenne, mint amennyi ma Manhattan az összes épületével együtt ér.
Templeton ezen a szélsőséges példán keresztül szemlélteti, hogy az eredményes befektetéshez csak türelem kell.
Ehhez képest ebben a felgyorsult világban a befektetők értékpapír tartási ideje épp az ellenkezőjét mutatja.
Míg az átlagos részvénytartási idő 1940-ben 7 év volt, ez mára 5,5 hónapra csökkent.
Pedig az igazán sikeres befektetők éppen az ellenkezőjét tették.
„A rövid távú gondolkodás uralta, villámgyors korunkban az, hogy képesek vagyunk kivárni a babérok learatásával, a siker egyik legfontosabb tényezőjévé vált – nem csak a piacokon, hanem az üzletben és az életben is.”
És mit csinálnak ezek a befektetők az idejük maradék 99 százalékában, amikor éppen nem értékpapírt adnak-vesznek?
Tanulnak.
Rengeteget olvasnak, vállalatok beszámolóit tanulmányozzák, vállalatvezetőkkel beszélnek és próbálnak olyan hobbiknak élni, amelyekkel ki tudnak kapcsolódni, hogy elméjük mindig készen álljon a friss kihívásokra.
Nem csinálni semmit olyan könnyűnek hangzik. A valóságban ez a legnehezebb része a befektetéseknek.
2. Csak abba fektess, amit értesz
Légy alázatos, ha saját tudatlanságodról van szó. Túl sokan vásárolnak olyan értékpapírokat, amelyeket nem értenek. Csak gondoljunk bele az egész kripto vagy NFT őrületbe /itt a scam projektekre gondolok leginkább/. Hányan égették meg magukat csak azért, mert nem szánták rá az időt, hogy megértsék mibe teszik megtakarításaikat.
Gyakran azt gondoljuk, hogyha valami bonyolult, akkor az biztosan jobb. A teljes pénzügyi szakma próbálja elhitetni velünk, hogy a pénzünk kamatoztatása valami iszonyat bonyolult dolog, amiben szükségünk van a segítségükre.
Éppen ezért a legtöbben az olcsó és egyszerű helyett, az összetett és drágát preferálják, ami pont az ellenkezője annak, amire a legtöbb befektetőnek szüksége van.
„Minden mást egyformának feltételezve, általában a legegyszerűbb megoldás a legjobb”
A könyv megerősített abban, amiben jómagam is hiszek. Ne gondold túl. Ha hosszútávon stabilan szeretnéd kamatoztatni pénzed, akkor válassz indexkövető alapokat.
Kedvenc mondatom a könyvből:
„Tudd, hogy mit nem tudsz: Ijesztő belegondolni, hogy esetleg nem tudsz valamit, de sokkal ijesztőbb abba belegondolni, hogy egészében véve a világot olyan emberek irányítják, akik azt hiszik, hogy pontosan tudják mi történik”
3. Senki nem tudja megjósolni a jövőt
Se a pénzügyi guruk, se a banki elemzők, de még maga Warren Buffett sem.
A történelem fontos. Nem azért, mert ebből pontosan tudni fogod a jövőt. Hanem, mert a történelem valamelyest ismétli önmagát. Ebből pedig észrevehetsz mintázatokat, amelyek segítik megérteni a jelent és talán megsejteni a közeli jövőt.
De a jövőt sose ismerhetjük száz százalékban.
Bárki, aki az ellenkezőjét állítja az vagy hazudik vagy maga sincs tisztában saját tudásának korlátaival.
„A jövő annyira velejéből fakadóan bizonytalan, hogy a befektetőknek a végleges veszteségek elkerülése, illetve egy olyan portfolió kialakítására kell elsősorban fókuszálniuk, amely képes elviselni a világ különböző állapotait.”
Ezért olyan fontos a diverzifikáció.
4. A pénzügyi függetlenség bárkinek elérhető
Ez nem azt jelenti, hogy 100 millió forint van a számládon. Nem is azt, hogy 1 milliárd.
Sokkal egyszerűbb ennél.
Keress többet, mint amennyit elköltesz, a maradékot pedig fektesd be. Ezt ismételd meg újra és újra. Légy türelmes és hagyd a kamatos kamatot dolgozni.
„Ha csak egy leheletnyivel is az átlagnál jobb befektető vagy, aki kevesebbet költ, mint amennyit keres, akkor egy élet alatt egyszerűen nem tudsz nem nagyon meggazdagodni” – Warren Buffett
Összegezve
Ez egy többször olvasós alapmű.
De tény, hogy inkább azoknak szól, akik már egy ideje befektetnek részvényekbe vagy befektetési alapokba és sokat olvasnak a témában.
Személy szerint imádom a témát, éppen ezért biztos vagyok abban, hogy ezt a könyvet még jópárszor előveszem.
Ha te még csak most kezdtél elmerülni a tudatos pénzügyek világában és kevésbé vagy tapasztalt befektetésekben, akkor inkább A pénz pszichológiája könyvet ajánlom Morgan Houseltől.
10% kedvezmény a könyvre
A könyv kiadója, az A4C Books – A4C Marketing Kft. idén is volt olyan jófej, hogy adott egy egyedi 10%-os kedvezményt, amelyet a “szamveto” kuponkód beírásával tudsz érvényesíteni webshopjukban. /Ezért cserébe nem kapok pénzt vagy bármi ilyesmi, egyszerűen szeretnélek az olvasásra motiválni/
A szamveto kuponkód az A4CBooks Kiadó webshopjában (https://a4cbooks.hu) használható fel a kiadó teljes kínálatára. A kuponkód a kosárösszegből ad 10% kedvezményt, más kuponkóddal együtt nem használható. A 990 Ft-os szállítási díjat a kuponkód nem csökkenti, viszont 8000 Ft rendelési érték felett a szállítás ingyenes.
2 Responses
Szia Dani! A masodik legjobb penzugyi blog Magyarorszagon. Ne add fel, nagyon jok az irasaid. Emlekezz vissza, nezd meg a legkorabbi irasait, Csernoknak is siralmasan lassu es nehez volt a kezdet.
Szia! Köszönöm a visszajelzést, mindig sokat ad, amikor ilyen pozitív visszajelzést kapok. Nem adom fel, szeretek pénzügyi témákon gondolkodni, olvasni és írni, úgyhogy jövőre is lesznek tartalmak 🙂