A JP Morgan virtuális tollából került ki nemrég ez a kis részlet, amely szerint az átlag amerikai befektető éves 2,9%-os hozamot ért el az elmúlt 20 évben…
Itt van előttem ez a részlet a tanulmányból. Mégis nehezemre esik elhinni a számot, amit látok…
Sejtettem, hogy az átlag befektető, aki szeret ugrálni az éppen trendi értékpapírok (khm Gamestop, AMC és társai) között és próbálja a piacot időzíteni, annak teljesítménye jó eséllyel gyenge lesz.
De erre azért nem számítottam.
Éppen, hogy lekövette a hivatalos amerikai inflációt.
Közben a nagyobb indexek a mostani időszak nagy eséseivel együtt is mind nagyobb hozamot értek el. Ráadásul nem kicsivel…
Csakhogy pár példát mutassak:
500 legnagyobb amerikai vállalatot tömörítő S&P 500 évi átlag 7,5 százalék hozam.
A technológiai cégeket tömörítő Nasdaq évi átlag 10,65 százalékot hozott.
Az amerikai kisvállalatokat magába tömörítő Russell 2000 évi átlag 12,2 százalékos hozamot termelt a 20 év alatt.
Szerintem ezekből levonható a következtetés, hogy a hiba nem a piac teljesítményében volt.
Mégis mi vezethetett ehhez a szánalmasan gyenge teljesítményhez?
Mármint nyilván nem te, hanem az átlag amerikai befektető, de tőzsdei befektetőként lehet már te is elkövetted azokat a hibákat, amik szegény amerikai befektetőket is idejuttathatták.
Mutatom a leggyakoribbakat.
Trendek hajkurászása
Mindig van egy piac vagy egy konkrét pénzügyi termék, aminek éppen óriási visszhangja van a médiában.
Lehet ez egy Elon Musk tweetje által felkapott shitcoin, mint a Dogecoin.
Vagy, egy a Reddit hordák által holdig pumpált részvény, mint a Gamestop.
Egy szűk réteg számára ezek hatalmas nyereséget hozhattak, de mire mindenki által ismertté váltak már késő volt. A későn beszállok már csak bukhattak ezeken.
Fel lehet ülni egy trendre, és akár lehet akkora szerencséd is, hogy éppen hatalmasat nyersz rajta, de ez közelebb van a spekulációhoz vagy kaszinózáshoz.
Mi a garancia, hogy mindig szerencséd lesz?
Tanulság: Legyen évtizedekre megtervezett, jól átgondolt befektetési stratégiád, amely mellett kitartasz akkor is, amikor „csillogó gyémántokkal” próbálják elvonni a figyelmed.
Piac időzítése
„Megvárom az alját és majd veszek”
„Eladom és később lejjebb visszaveszem”
Mindannyian eljátszunk a fenti gondolatokkal. Pedig nem egy tanulmány megmutatta, hogy nem kéne.
Emlékszel még a fenti 3 index grafikonjaira? Ugye milyen szépen tart felfelé mindegyik? 20 éves időtávlatban, alig észrevehetők a kisebb bukkanok, amiket a válságok okoztak. Mindössze egy jó döntésre volt szükség és a nyereség garantálva volt.
Ezzel szemben, amikor időzíteni próbálod a piacot, akkor számos döntést kell meghoznod. Mikor vedd meg? Mikor add el? Mikor vásárold vissza? És ezt újra, meg újra…
Ember legyen a talpán, aki minden egyes ilyen döntésnél a legjobbat hozza meg.
Tanulság: A befektetésekben, akkor lehetünk igazán sikeresek, ha minimálisra csökkentjük a rossz döntéseink számát. Ezt pedig úgy a legkönnyebb elérni, ha csökkentjük a hibázási lehetőségeket.
Pánikból kereskedés
Világunkban történnek szörnyű, pánikra okot adó történések. Most még több is, mint amihez korábban szoktunk.
Nemrég a Covid járvány, most pedig a háború és a válság. Sokan most tapasztaljuk meg közvetlenül először az ilyen nehéz gazdasági időket.
Érthető, hogy ez a tapasztalatlanság egy – egy ilyen extrém helyzetben félelmet ébreszt bennünk és szeretnénk valamit tenni, hogy visszanyerjük a kontrollt.
De befektetésekben a legrosszabb, amit tehetünk, hogy pánik hatására kezdünk el cselekedni. Ugyanis a legtöbb válság elmúlik és minden újra visszatér a régi szintekre, hogy aztán újabb csúcsokat hódítsunk meg.
Ez a dolgok rendje. Nem lesz minden örökké ilyen szörnyű. Ha meg mégis, akkor a befektetéseid értéke lesz a legkisebb gond…
Tanulság: Ha már voltál olyan tudatos, hogy valamikor hoztál egy döntést arról, hogy befekteted megtakarításaid, akkor legyél tudatos akkor is, amikor a pánik felüti a fejét. Gondold végig hidegvérrel, hogy mik voltak a céljaid, akkor amikor békeidő volt és tarts ki a befektetési stratégiád mellett.
Ismerd magad, hogy ne legyél átlag amerikai befektető
A sikeres befektetéshez szükséges az önismeret. Valószínűleg ez az oka, hogy ilyen kevesen ennyire sikeresek ebben a műfajban.
Bármilyen értékpapírba is tedd pénzed, mindig figyeld magad, hogy milyen érzéseket vált ez ki belőled. Még olyankor is, ha csak egy átlagos állampapírról van szó, mint a diszkont kincstárjegy.
Ha szeretnéd a befektetések pszichológiai oldalát is jobban megismerni, akkor olvasd el „A pénz pszichológiája” könyv kapcsán írt összefoglalómat (de mégjobb, ha a könyvet olvasod el), amelyben bemutattam az 4 legjobb részt, amellyel rengeteget tanulhatsz a megfelelő gondolkodásmód kialakításáról. Például azt is megtudhatod, hogy vannak helyzetek, amikor a lottozás lehet ésszerű dolog.
Hibát találtál a cikkben? Nem sértődöm meg, ha írsz erről az info@szamveto.hu-ra 🙂