A MÁP Plusz pár éve még az egyik legjobb magyar állampapír volt, hiszen nem kis mértékű fix kamatot fizetett egy nagyon alacsony kamatkörnyezetben. A hírportálok hamar felkapták, sőt még egy szenzációhajhász nevet is kapott.
„Szuperállampapír”
Ezzel az értékpapírral 5 éves tartással közel 5 százalékos hozamot érhettünk el, ami kiemelkedő volt abban a kamatkörnyezetben.
A körülmények változtak azóta, hiszen megérkezett a vágtázó infláció és az emelkedő kamatkörnyezet. Ezért tudatos pénzügyesként érdemes újra mérlegelnünk, hogy a MÁP Plusz még ma is jó választás-e vagy egyáltalán érdemes-e még tartanunk?
A rövid válaszom. Nem.
A hosszabb válaszom. Nem-nem és mutatom, hogy miért.
PMÁP újra a rivaldafényben
A prémium magyar állampapír egy változó kamatozású értékpapír, amelynek éves kamata két tényezőből tevődik össze. A kamatbázisból és a kamatprémiumból.
A kamatbázis egy minden évben változó érték, ami a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) által közzétett éves átlagos infláció (fogyasztói árindex) százalékos mértéke, ami 2021-re vonatkozóan 5,1%.
A kamatprémiumot minden sorozatnál a kibocsátó határozza meg. Ez a 3 éves esetében jelenleg 0,75%, míg az 5 évesnél 1,5%.
Ezeket összeadva megkapod a 3 éves PMÁP hozamát, ami 5,85% és az 5 évesét, ami pedig 6,6%
Láthatod, hogy ezek a kamatok már most überelik a MÁP Plusz átlagosan fix ~5%-os kamatát, amit 5 éves tartással érhetünk el.
De nézzük meg részletesebben a miérteket
PMÁP vagy MÁP Plusz?
PMÁP esetében az 5 évest választottam. A választás egyszerű volt, hiszen 3 év tartással és a visszaváltási költséggel együtt is több hozamot érek el, mint a sima 3 évessel.
Ahhoz, hogy kiderítsem, hogy a PMÁP-pal vagy a MÁP Plusszal járok-e jobban, két kérdést tettem fel.
1. kérdés: Melyikkel járok jobban 1-2 év tartás mellett?
A MÁP Plusz egyik nagy előnye a likviditása, ami abból adódik, hogy kamatfordulókor (fél, 1, 2, 3, 4 és 5 év) után bármikor ingyen visszaválthatod, míg a kamatfordulón kívüli időszakokban 0,25% díj mellett.
A PMÁP esetében ha az 5 éves tartás előtt váltod vissza, akkor 1%-os díjat vonnak le. Gyakorlatilag ez is bármikor visszaváltható, csak drágábban.
Erre a kérdésre könnyebb a válasz, mert a tavalyi inflációs adattal pontosan tudom, hogy PMÁP-pal első évben 6,6% kamatot kapok.
Az idei inflációra egyelőre csak a januárt (7,9%) és februárt (8,3%) látom. Most nagyon konzervatív leszek és 8%-os inflációval számolok idénre, ami 2. évben 9,5%-os kamatot jelent számomra. Visszaváltási költség továbbra is 1%.
Ehhez képest a MÁP Pluszra 1 év után 3,75%-ot, míg 2. évben 4,5%-ot kapnék. A kamatforduló miatt visszaváltási költséggel nem számolok.
A példa kedvéért befektettem 1 millió forintot és megnéztem, hogy mennyi hozamom lesz az első és második év után a két állampapírban.
2. kérdés: Melyikkel járok jobban 5 éves időtávon?
Ez a nehezebb kérdés, mert nem látjuk az infláció mértékét 3,4 és 5 év múlva. Itt azt vizsgáltam, hogy milyen inflációnak kéne lennie harmadik évtől ahhoz, hogy a MÁP Plusszal járjak jobban.
Az alábbi táblázat mutatja, hogy a PMÁP kamatának hogyan kéne alakulnia ahhoz, hogy MÁP Plusz szintjét elérje. Ez alapján 2,9%-ot kéne hoznia átlagban a 3 év alatt.
Ebből lejön a 1,5%-os kamatprémium, amivel megkaptuk azt, hogy 1,4%-os inflációnál kevesebbnek kéne lennie ahhoz, hogy alulteljesítsük a MÁP Plusz teljesítményét.
Ezzel együtt kiderült az igazi kérdés, amit megválaszolva azt is megtudom, hogy melyik állampapír a helyes döntés.
A nagy kérdés: 2023-2025-ös átlag infláció 1,4% alatt lesz-e? /Tudom-tudom, én is nehezen bírom ki kuncogás nélkül…/
Igen esetén vegyél MÁP Pluszt.
Nem esetén PMÁP-ot.
Legnagyobb kérdőjel: visszaváltási költség
Ha 5 évben gondolkodsz, akkor nincs probléma, hiszen mindkét esetben mindenféle díj nélkül kapod vissza a befektetett tőkét.
Sokkal érdekesebb kérdés, hogy mi van akkor, ha idő előtt akarsz megválni PMÁP papírjaidtól. Korábban írtam, hogy a jelenlegi 1%-os visszaváltási költségen még így is jobban megéri.
És itt jön a nagybetűs DE! Ugyanis a visszaváltási költség nem egy kőbevésett dolog.
Ugyanis a jelenlegi 1%-os visszaváltási költség csak az Államkincstár által nyújtott nagyvonalú gesztus.
De legyen bármekkora Úr, a lehetőség adott számára, hogy bármikor meggondolja magát és akár növelje ennek mértékét. Ebben az esetben a PMÁP idő előtti visszaváltásának költsége nőhet, ezzel csökkentve az elért hozamodat.
Jelenleg ez egy olyan kockázat, amivel számolni nem tudunk. Csak elfogadni.
A döntésem
Mivel 5 éves befektetési időtávban gondolkodom állampapírok esetén, ezért számomra kevésbé jelent kockázatot a visszaváltási költség alakulása.
És abban sem hiszek, hogy az infláció 2 év vágtázás után 1,4% alá zuhan, így számomra egyértelmű volt a döntés.
Eladtam minden MÁP Pluszomat és már csak PMÁP-ot veszek.
Ez nem jelenti azt, hogy neked is ezt kell tenned. A döntés felelőssége mindig a tiéd, én maximum információkat és adatokat szolgáltatok ehhez.
14 Responses
MÁP+ nál a kamatfordulós visszaváltás garantált csak, legalábbis én a 0,25% -os visszaváltási díjat a hivatalos tájékoztatókban nem találtam.
PMÁP esetén most tényleg 1% a visszaváltási díj, de pár éve ez még 2% volt.
Ezt bármikor, bejelentés nélkül módosíthatja az Államkincstár.
Átlagembernek is könnyen érthető írás, kitűnő tájékoztató. Köszönet érte!
Örülök, ha tetszett és hasznos volt. Köszönöm a visszajelzést!
Köszönöm nagyon jól le van írva én is igy tettem !
Köszönöm. Érthető, de nehéz dönteni.
Nagyon jó cikk, illetve én külön köszönöm a nagyon hasznos konzultációt is!
A cikk jó iránymutató a jelenlegi lehetőségekhez, de aki pl. már jóval korábban beszállt a „szuperállampapírba”, nála jóval árnyaltabb a helyzet, hogy megéri-e váltani, hiszen a MÁP+ a végén fizeti a nagyobb kamatot.
Hasznos volt a cikk, éppen most vetődött fel bennem is, hogy váltanom kellene, de talán meg kellene várnom a kamatfordulás időpontját és akkor váltani.
Köszönöm a visszajelzést.
Elméletben ez lehet egy jó taktikta, főleg, ha addig van más termék (mondjuk diszkont kincstárjegy), amiben tudod kamatoztatni. Viszont nincs arra garancia, hogy még akkoris lesz PMÁP. Ezt is érdemes figyelembe venni ilyenkor.
Kedves Dániel!
Én úgy látom, hogy 4 és 6 éves futamidejű a PMÁP, ez a cikk írása óta változott 3 és 5-ről? Vagy én értek valamit félre?
(https://www.allampapir.hu/allampapirok/PMAP/)
Kedves Balázs!
Amikor a cikket írtam, akkor még 3 és 5 évesek voltak. Valóban az új sorozatok már 4 és 6 évesek, így ennyiben módosul az, amit írtam.
Kedves Dániel,
Köszönöm a cikket. Egy kérdésem lenne: mi lehet az oka annak, hogy a 2026-ban lejáró, 1 millió forint névértéken – az aktuális árfolyam miatt 1 005 400 forintért – vásárolt PMÁP-nál 38 800 forint szerepel következő esedékességfizetésnél, miközben az 5,85%-os kamattal számolva 58 500-nak kellene lennie?
Kedves Illés,
Az első kamatperiódus június 23 és február 20 között tart. Ez csak 242 nap, emiatt nem az egész éves hozamot fizeti, hanem arányosítani kell még erre. 1 000 000 * 242 / 365 * 5,85% = ~138 800
Egy rövid kötvény alap pl. CIB Start (tőkevédett) vagy Raiffeisen Kamat Premium nem jobb opció, tekintve hogy a mögöttes instrumentum az 1 hetes betét vagy rövid kötvény (DKJ)
Vagy akár DKJ ?
Nekem az államkötvény 5 évre elég kiszámíthatatlan ..