
Az infláció tényleg megölte a “szuperállampapírt” (MÁP+)?
A MÁP Plusz pár éve még az egyik legjobb magyar állampapír volt, hiszen nem kis mértékű fix kamatot fizetett egy nagyon alacsony kamatkörnyezetben. A hírportálok
Már egy ideje aktívan benne vagyok a befektetések témájában és ezalatt jó pár rongyosra járatott közhellyel találkoztam.
Az egyik kedvencem a világ 8. csodája. A kamatos kamat, amely gazdaggá tehet bárkit, aki tudatosan elkezdi használni.
Erre szokták Warren Buffett példáját hozni, akinek a vagyona ~84,5 milliárd dollár. Zsenialitása egyrészt megmutatkozik abban, hogy évi átlag 22 százalékos hozamot ért el befektetői pályafutása során, másrészt az, hogy kihasználta az idő erejét azzal, hogy nagyon fiatalon kezdett el befektetni. Ugyanis az omahai bölcsnek 75 év kellett arra, hogy ezt a vagyont összegyűjtse. Sokan nem tudják, de 81,5 milliárd dollárt a 60. születésnapja után ért el. Ennyit számít, hogy valamiben konzisztensen évtizedekig fejlődsz és hagyod dolgozni a kamatos kamatot.
Amit viszont sokan figyelmen kívül hagynak, hogy a kamatos kamat akkor is működik, amikor befektetéseink költségéről van szó. Csak éppen a kárunkra…
Konzultációkon egy visszatérő téma, hogy egy-egy befektetési termék költségén mennyit lehet bukni.
Szinte mindenki alábecsüli, hogy mit is jelent évtizedes távlatokban 1-1 százalék plusz költség. Ilyenkor előveszem az erre készített kis excel táblámat és mindenki meglepődve konstatálja, hogy 10 – 20 év alatt komoly milliókat lehet bukni.
De ennek most vége. Ugyanis készítettem neked egy kalkulátort, amivel kiszámolhatod, hogy mennyit is buksz egy-egy költséges befektetési vagy megtakarítási terméken.
Két féle kalkulátort is csináltam attól függően, hogy egyösszegű befektetésről van szó vagy havi megtakarításról.
Ide tartozhatnak a befektetési alapok, kötvény alapok, ETF-ek vagy akár egy saját magad által összerakott részvény portfolió.
Fogódzkodónak pár példa költségekre (MNB adatai alapján) .
Kötvény alap: ~1%
Részvény alap: ~2%
Ingatlan alap: ~2,5%
ETF: ~0,5%
Add meg, hogy mekkora összeget fektetnél be, hogy milyen hozamra számítasz és a befektetési termék, amit kiválasztottál mekkora költség mellett működik. Az eredmények rögtön megjelennek a kalkulátorban.
Az eredmény a tőkét és hozamot mutatja a költségek levonása után, így a költség, amit külön látsz az utolsó sorban, azt már nem kell levonni se az eredményből, se hozamból.
Például 10 éves időtávon, ha 8 százalék hozammal kamatoztatnál 10 millió forintot, akkor az ETF és részvény alap közötti 1,5 százalékos különbség több, mint 2 millió forint különbséget jelentene.
Pontosan ezért vagyok inkább lusta befektető, ha a befektetéseimről van szó.
Most nézzük meg a havi rendszeres megtakarítási termékeket.
A havi megtakarítási termékek közül is sok féle van. Itt már nagyon nagy a költségek közötti szórás már a terméktípusokon belül is.
Például ha belenyúlsz egy 4%-os nyugdíjbiztosításba /ez elég könnyű, mert van belőlük nem egy/, akkor előfordulhat, hogy több költséget fizetsz be, mint amennyi hozamot nyersz.
A kalkulátor csak a szemléltetés kedvéért készítettem, így bizonyos részleteiben eltérhet attól, ahogy egy-egy befektetési termék költségeit számolják.
A célom igazából annyi vele, hogy elgondolkodtassalak, hogy egy-egy termék milyen sokba is tud kerülni, ha nem vagy résen.
Mindig informálódj és légy tisztában azzal, hogy milyen költségek mellett kamatoztatják a pénzed, mert kis utánajárással lehet rájössz, hogy vannak sokkal olcsóbb alternatívák, amelyek ugyanazt, vagy akár jobb eredményt érnek el.
Pénzügyi konzultáció célja pont az, hogy megmutassam, hogy hogyan tudod elkerülni az ilyen költséges termékeket.
Hibát találtál a cikkben? Nem sértődöm meg, ha írsz erről az info@szamveto.hu-ra 🙂
Az infláció tényleg megölte a “szuperállampapírt” (MÁP+)?
A MÁP Plusz pár éve még az egyik legjobb magyar állampapír volt, hiszen nem kis mértékű fix kamatot fizetett egy nagyon alacsony kamatkörnyezetben. A hírportálok
Értékpapírszámla összehasonlítás 2020
A megtakarított pénzt kamatoztatni kell, amelyet akár tőzsdei befektetéseken keresztül is megtehetsz. A sikeres befektetés egyik kulcsa, hogy a költségeket alacsonyan tartod. Ezért összegyűjtöttem, hogy
ETF – Befektetési alap lustáknak
Sok befektetési terméket mutattunk már be, kezdve olyan biztonságos termékekkel, mint a kötvények, egészen az olyan kockázatos értékpapírokig, mint a részvények. És persze ne hagyjuk
Valóban független konzultáció a személyes pénzügyeidről, érthetően, termékértékesítés nélkül
Spórold meg a 2 900 forintos kártyadíjat az OTP egészségpénztárnál a “SZAMVETO” kuponkóddal
Segítségre lenne szükséged?
15 000 Ft / alkalom
Konzultáció díja: 15 000 Ft / alkalom
Töltsd ki az űrlapot és hamarosan keresni foglak a részletekkel és időpont egyeztetéssel.
A Számvető egy ingyenesen elérhető pénzügyi weboldal, amelynek célja, hogy az olvasókat segítse releváns információkkal, amelyek a leginkább érthető módon mutatják be az adott pénzügyi terméket. Kérlek azonban, hogy az itt közölt információkat ne tekintsd ajánlásnak. Vedd figyelembe, hogy az oldalon megjelenő tartalmak teljesen szubjektívek, amelyek hiányosak és/vagy pontatlanok lehetnek. Kérlek minden esetben ellenőrizd az itt leírtakat. Sőt, hálás leszek érte, ha pontatlanságot találsz és ezt jelzed felém. Ezek a teljesen ingyenes tartalmak a partnerek (az ezen az oldalon felsorolt vállalatok némelyikétől) affiliate linkjén történő belépések után kapott ajánlási jutalékoknak köszönhetően fenntartható (ezek nem járnak többletköltséggel a belépőnek/regisztrálónak).