A Bitcoin jelenleg 2,5-szer ér többet, mint év elején.
Rengeteg dolog táplálhat egy ilyen növekedést, de mindig van egy fő sztori, amivel az ehhez hasonló emelkedéseket magyarázni szokták. Jelen esetben ez a hamarosan induló Bitcoin spot ETF.
De mi is ez valójában és miért lehet akkora hatása a Bitcoinra és az egész kripto piacra? Ebben a cikkben ezt vizsgálom meg pénzügyes szemüvegemen keresztül.
2015-ös tévedésem a BTC kapcsán
Régóta informálódom már a kripto világról. Az első cikkeket akkortájt olvastam, amikor még alig pár dollárért lehetett venni egy Bitcoint. Persze sokkal szkeptikusabb személyiséggel áldott meg a sors annál, mint hogy early adopterként már akkor bevásároljak, hogy most a Budai villámból írjam ezeket a sorokat.
De később 2015-ben, több év olvasgatás után úgy döntöttem, hogy most eljött az idő.
Bitcoint fogok vásárolni!
Nem is akármennyit. 1 egész darabot! Ekkoriban ez még reális volt, hiszen kb 300 dollárba fájt darabja.
Akkoriban még a BTC beszerzés kimondottan körülményes volt. Éppen, hogy csak megjelentek a nagyobb kriptotőzsdék, ráadásul a tárca létrehozása kimondottan bonyolult volt. A számítógépre kellett letölteni egy szoftvert, amivel létre tudtam volna hozni egy tárcát. És csak után jött volna a kripto tőzsde, meg az átküldés. Végigzongorázva elméletben a folyamatot, kb úgy éreztem magam, mintha egy SpaceX űrhajóval akarnék felküldeni az űrbe egy Teslat.
Ezért végül a vásárlás nem is történt meg. Azt gondoltam, hogy nincs az az isten, hogy ezt emberek tömege képes lesz végigcsinálni…
Nagyobbat nem is tévedhettem volna. Ugyanis nem számoltam a technológia fejlődésével, vagyis, hogy az idő múlásával egy-egy kripto megvásárlása egyre könnyebb lesz.
Ahogy egyre könnyebb lett megvásárolni egy BTC-t, úgy a hatalmas népszerűség és az ezzel járó kereslet az egekbe tornázta a BTC és más kriptovaluták árát. Én meg mindezt a kispadról néztem végig.
És mi köze ennek a tévedésemnek a mostani helyzethez?
A BTC-be való befektetés hamarosan még egyszerűbb lesz
A kereslet hatalmas szerepet játszik bármilyen pénzügyi termék árában. Vegyük például a részvényeket. Ezeket lehet fundamentálisan elemezni és kiszámolni azt, hogy a vállalat teljesítménye alapján mennyit ér valójában. Lehet egy ilyen számolás során az jön ki, hogy egy részvény sokkal olcsóbb, mint azt a piaci ára tükrözi, így tuti vételnek tűnik. Mégis ez csak a képlet egyik oldala, mert ha ezt az egész világon csak te tudod, akkor hiába van egy alulértékelt céged, ha másik oldalon nincs kereslet rá, amely feltornázza azt a valós árra.
Ráadásul a kriptoknak még csak nem is tudunk valós árat számolni, így a képlet egyik fele rögtön ki is esik. Az, hogy ma mennyiért tudsz megvenni bármilyen kriptovalutát az leginkább azon múlik, hogy mekkora rá a kereslet. És minél egyszerűbb valamit megvenni, annál inkább támogatni tudja a növekvő keresletet.
Ebben segít a Bitcoin Spot ETF, ami ezt az elérhetőséget teszi még könnyebbé azzal, hogy kapunk egy olyan befektetési alapot, amely helyettünk megveszi a Bitcoint és, amely alapot egy bróker számlán keresztül bárki egyszerűen beszerezhet.
Lehet sokaknak nem tűnik ez nagy dolognak, hiszen eddig is olyan könnyű volt Coinbasen vagy Revoluton kriptot vásárolni. De ez inkább csak nekünk, a Millennial generáció /81 és 96 között születtek/ tagjainak ennyire evidens, akik kényelmesen és félelem nélkül mozognak a digitális világban.
Az én buborékomban millennialként úgy tűnik, hogy már mindenkinek van kiptoja, aki eddig akart. De, ha szembe állítom ezt a valósággal, akkor ez még mindig egy kimondottan szűk réteg.
Az alábbi ábrán láthatod az amerikai generációk vagyon eloszlását.
- Millennial: 1981-1996
- GenX: 1970 – 1980
- Baby Boomer: 1946 – 1969
- Silent and Earlier: 1928 – 1945
Jelenleg a baby boomerek 60 milliárd dollár vagyont birtokolnak. Ez több, mint a többi generáció együttvéve, amelyek 52 milliárd dollárt tesznek ki. Egy 1946 és 1969 között született baby boomer nem fog felregisztrálni a Coinbasere és ott BTC-t vásárolni. Ennek a generációnak a vagyona olyan nagynevű brókercégeken keresztül van befektetve, mint a Vanguard vagy a Fidelity, ahol vagyonukat egyedi részvényekben és olyan befektetési alapokban tartják, mint amilyenek az ETF-ek is. Kicsit sem nyitottak arra, hogy kétes biztonságú kripto tőzsdén nyissanak számlát.
Ebben hozhat változást a Bitcoin spot ETF, hiszen egy ilyen befektetési alapot már a baby boomer generáció is megvásárolhat jól megszokott amerikai brókerén keresztül.
Ezért üthet akkorát a Bitcoin ETF
Ezzel a bitcoin bekerül a nagyok ligájába és, ezért kezdte el már most a piac beárazni ennek hatását. Hiszen ezzel…
… még egyszerűbb lesz Bitcoint vásárolni. A legtöbb ember szereti egyszerűen kezelni a pénzügyeit és bőven megelégszik egy bróker számlával, amin keresztül befektetési alapjait megvásárolhatja. Amerikai piac, nem magyar.
… nagyobb biztonságban tudhatják vagyonukat. Ezen a szinten a brókercégek már csak a reputációjuk megvédése miatt is oda fognak figyelni arra, hogy egy ügyfél kripto eszköze se tűnjön el nyom nélkül, mint ahogy az sajnos megtörténik egy-egy kriptotőzsdén vagy kriptotárcában. A jelszó elvesztés vagy a kriptotárca kidobás veszélyéről nem is beszélve. Mint a csávó, aki mai napig a szeméttelepen keresi a 7500 bitcoinját.
… megnő a kereslet. Persze nem minden baby boomer vesz majd rögtön BTC alapú ETF-et. A BTC és egyéb kriptovaluták nem mindenkinek valók, sőt én személy szerint nem is merném ajánlani az idősebb generációnak /sem/. De ettől függetlenül biztosan sokan szeretnék majd akár csak a portfóliójuk kis részét ebben kamatoztatni. Ezen a szinten még ez a vagyon átmozgatás is jelentősen meg tudja lökni az árfolyamot.
Tényleg ekkorát fog ütni ez?
Nem tudom.
Őszintén fogalmam sincs, hogy ebből mennyi épült már be az árba vagy, hogy mennyire tuti, hogy végül ezeket a BTC spot ETF-ket valóban engedélyezi a felügyelet. De akárhogy is lesz, 2024 ilyen szempontból nagyon izgalmas év lehet a kripto világnak. Ezen a szinten már pénzügyi szakemberként sem tudhatjuk le annyival a témát, hogy „tulipánhagyma” vagy „buborék”.
Ennek ellenére továbbra is rendkívül spekulatív dolognak tartom, amelyet csak akkor érdemes vásárolni, ha tényleg érted a működését, korábban már volt tapasztalatod legalább részvény befektetésekkel és maximum a teljes vagyonod 5 százalékát fekteted be azzal a tudattal, hogy akár az egészet elbukhatod. Sajnos Magyarországon még mindig jóval többeknek van kriptovalutája, mint ahányan a fenti szempontoknak megfelelnének.