Az egészségpénztár tagként rendelkezel egy speciális számlával (nagyon hasonló a bankszámlához), amelyről egészségügyi kiadásaidat fedezheted. Van, ahol elfogadják az egészségpénztári kártyát, máshol csak készpénzt vagy kártyát fogadnak el, amely esetben számlát kell kérni. A kiállított számla alapján a pénztár átutalja Neked a termék/szolgáltatás árát pénztári számládról a rendes banki számládra.
Vásárlás egészségpénztári kártyával
Bizonyos szolgáltatóknál lehetőség van POS terminálon keresztül pénztári kártyával fizetni. Ráadásul egyre több webshop is elfogadja már az egészségpénztári kártyát. Ez a legegyszerűbb, hiszen így a pénztári számládat terhelik meg, mivel a számlát a szolgáltató küldi az egészségpénztár felé. A kártyás fizetést általában a szolgáltatók matricával jelzik a helyszínen vagy weboldalukon is gyakran feltüntetik.
Fizetés készpénzzel
Amennyiben készpénzzel vagy bankkártyával fizeted az egészségügyi kiadást, akkor számlát el kell juttatnod a Pénztár felé (személyesen vagy postán). Átutalásos fizetés esetén igazolni kell az átutalás megtörténtét (banki kivonattal vagy a szolgáltató tüntesse fel a számlán, hogy „pénzügyi teljesítést nem igényel”)
86 Responses
Kedves Dani!
Nagyon hasznos a cikked, köszönöm szépen. Nekem fontos szempont még, hogy melyikhez kapcsolható egészségbiztosítás is. Ezek csoportos formában működnek, nagyon kedvezményesen kapcsolható hozzá biztosítás az egész családra, lekörözve a nagy biztosítók ajánlatait.
Ezekről mi a tapasztalatod?
Köszi szépen
Ági
Kedves Ági!
Örülök, hogy hasznosnak találtad a cikket.
Sajnos ebben nem tudok segíteni, még sose vettem igénybe egészségbiztosítási szolgáltatást.
Viszont ez egy érdekes téma. Ha esetleg az olvasók közül bárkinek van tapasztalata ezzel kapcsolatosan, akkor ne tartsa magában.
Köszönöm!
Dani
Kedves Dani!
Meg szeretném kérdezni, hogy a lakáshitel törlesztés kiegészítő funkció megmaradt az önsegélyezőknél?
Köszi!
Marci
Kedves Marci,
Igen, az önsegélyező ellátás keretében van lehetőség igénybe venni lakáshitel törlesztés támogatást havonta legfeljebb a tárgyév első napján érvényes minimálbér 15%-ának megfelelő összegig (2020-ban havi 24 150 Ft).
Dani
Kedves Dani!
Nagyon jók a cikkek.
Kérdésem az lenne, hogy külön kerül-e levonásra pénztári költség és pénz megőrzési díj. Arra gondolok, hogy például mint például egy magánynyugdíj pénztárnál is kétféle jogcímen vonnak el a befizetett összegből költséget.
Ha itt is kétféle jogcímen van költségelvonás, annak a teljes mértéke az 4-7%-ék vagy kell további költséggel is számolni?
Nincsenek egyéb költség elvonások. Csak a befizetésekből vonnak le. Egyedül olyan lehet, hogy bizonyos pénztáraknál vannak havi pár száz forintos egészségbiztosítások, amelyek a belépéssel automatikusan elindulnak. Ilyenkor ennek díja havonta levonásra kerül, amíg le nem mondod.
Kedves Dani!
Örülök, hogy megtaláltam a weboldaladat. Sok mindenre választ kaptam amire kiváncsi voltam az egészségpénztárral kapcsolatban. Már nyugdíjas vagyok, de dolgozom, van SZJA befizetésem és évek óta visszaigényelem az generali biztosítótól az adókedvezményt.
Egy kérdésem azonban még van – hogy ha meghalok vajon örökölhető a számlán lévő befizetésem?
Köszönöm ha megtisztelsz a véleményeddel és a válaszoddal. Bodnárné Rozika
Kedves Rozika!
Meg lehet adni haláleseti kedvezményezetett. Az ITT letölthető igénylőt kell kitölteni, aláírni és elküldeni a Generali egészségpénztárnak.
Szia,
Szeretném megkérdezni, hogy a 2021-es egészségpénztárak kondiciói-val idén is ki fog egészünli a leírás? Az egy olyan jól összeszedett képet adott a pénztárakról.
Üdv. Kati
Szia,
Igen, folyamatban már. Hamarosan kiegészítem vele a cikket.
Dani
Kedves Dani!
A Generali és az Allianz között vacillalok. Az Allianzra nekem 750re 729 jött ki. Elszámoltam?
Szia Robi,
Lépcsős a költséglevonás az Allianznál. Így 150 000-ig 12 000 forintot fizetsz a 8% levonás után, 150 és 300 között 7 500-at az 5% levonás után és 300 000 felett pedig 13 500 forintot a 3% levonás után. Ha ezeket (12 000 + 7 500 + 13 500 = 33 000) levonod a 750 000-ből, akkor 717 000 marad
Kedves Dani,
Számomra az is kérdés, hogy az egyes egészségpénztár-ak hogyan oldják meg, mivel könnyítik az elszámolást ? (igénybe vett egészségügyi szolgáltatások számláit hova lehet leadni, be küldeni) Ki a jobb ebben az összehasonlításban?
Köszönöm
Kedves Tamás,
Ezekről nehéz összehasonlítható adatokat gyűjteni anélkül, hogy az ember belépjen az összes pénztárba. Sajnos ebben nem tudok segíteni. Ha ez fontos szempont, akkor szerintem érdemes a nagyobb pénztárak közül választani. Például tudom, hogy a Prémiumnál 1 nap az utalások elszámolása és 3 nap a készpénzzel kifizetett számláké. Plusz ott van a csodakártyájuk, amihez hozzá tudod csatolni a bakkártyád, így nem kell külön befizetni pénztári számládra, mivel a csodakártya automatikusan megterheli a bankkártyád a vásárlás (+pénztári költség) mértékével.
Kedves Dani!
Nagyon jó a cikk, köszönet érte! A kondíciós képhez tudnál tenni egy hivatkozást, hogy olvashatóbb méretben is láthassuk?
Szia,
Örülök, hogy tetszett a cikk. Kattints a képre és megnyitja hivatkozásként és akkor tudsz nagyítani benne.
Kedves Dani!
Szeretném megkérdezni, hogy a több önsegélyező pénztárból történő lakáshitel törlesztés működik-e? Tehát a minimálbér 15%-át pénztáranként lehet igénybe venni? Rákérhetek törlesztést a hitelemre több pénztárból? Lehetnek eltérő szabályozások a bankoknál?
Kedves Dani!
OTP EP kártyám van, és hiába haladtam már meg az idei évben a 100.000 forintos befizetést, még mindig 8%-ot vonnak a feltöltéseimből az ígért 4% helyett.
Vagy van valami további kondició, aminek meg kell felelni a 4%-os terheléshez, amit esetleg nem vettem számításba?
Előre is köszönöm a választ.
Kedves Nóra!
Nincs tudomásom további kondicióról és az alapszabályuk szerint is azt látom, hogy az éves 100.000 forint befizetés felett már 4%-ot kéne levonniuk. Érdemes az ügyfélszolgálatukon érdeklődni.
Kedves Dani!
Az egészségpénztárt úgy is igénybe lehet venni,hogy én kapok adóvisszatérítést?
Illetve lehet bakkártyával összekötni? ( hogy ne legyen új kártyám)
Előre is köszönöm a választ!
Zsuzsanna
Kedves Zsuzsanna!
Amennyiben nyitottál pénztári számlát és befizettél rá, akkor Te kapod az adóvisszatérítést.
Az új kártyát sajnos nem úszod meg, csak pénztári kártyával tudsz fizetni. A Prémium csodakártyával tudsz olyat csinálni, hogy a bankkártyád hozzákötöd a pénztári kártyádhoz, így amikor a csodakártyával fizetsz és nincs rajta pénz, akkor automatikusan leemeli a bankkártyádról. Erről részletesebben itt írtam: https://szamveto.hu/premium-egeszsegpenztar/
Kedves Dani!
Váltani akarok egészségpénztárat, de egy időben ( ez kb. 2 hónap) két pénztárnál is tag leszek. Van valami jogi akadálya ennek? Mind a két egészségpénztárra igénybe vehetem az adóvisszatérítés? Ha igen, akkor jól gondolom összeadódik a befizetések összege és ebből lehet visszaigényelni a 20%-ot, de maximum 750.000 Ft-ot?
Köszi Attila
Kedves Dani!
Nyugdíjas 60 éves nő vagyok. Adót nem fizetek. Jelentős összegű fogászati kezelésben lesz részem. Lányom pénztártag és családja van. Kérdésem az lenne, számláim elszámolhatók-e az ő pénztáránál. Lányom dolgozik és adót fizet.
Anyagi hátrányt sem szeretnék okozni neki.
Tisztelettel: Ibolya
Tel: 06 30 406 5151
Kedves Ibolya!
Igen, a számlái elszámolhatók a pénztáránál, amennyiben a lánya felveszi Önt kedvezményezettnek. Ha ez megtörtént, akkor már csupán arra kell oadfigyelni, hogy a fogászati kezelésről a számla a pénztár nevére legyen kiállítva, megjegyzésben pedig szerepeljen a lánya tagi azonosító kódja.
Kedves Dani!
70 éves nyugdíjas vagyok, sajnos egyre többször kell orvoshoz mennem, és bizony a mai helyzet miatt, sokszor magánrendelőbe, ami bizony megterheli a nyugdíjat.
Arra gondoltam, hogy egészségbiztosítói tagság segítene, olvasgatva a tájékoztatókat, arra jutottam, hogy csak annak a személynek jó, akinek még van szja befizetése.
Jól látom, kérem segítségét.
Kedves Holhos Sándorné!
Igen, jól látja. Sajnos csak az adott évben befizetett SZJA összegét tudja visszaigényelni a 20%-os adóvisszatérítéssel.
Kedves Dani,
most láttam, hogy már a Medicover-nek is van egészségpénztára. Esetleg ezt is bele tudod tenni a következő táblázatba? Ahogy megnéztem jónak tűnik, főleg azoknak, akik odajárnak vizsgálatokra, mert akkor még 10% kedvezményt adnak a fizetős vizsgálátokból.
Köszi,
Ági
Kedves Ági,
köszönöm, hogy jelezted. Ezt nem tudtam, de rögtön meg is néztem a 2020-as beszámolójukat. Ez alapján azt látom, hogy 2020-ban mindössze 17 tagja volt a pénztárnak (ami nem csoda, hiszen csak júniusban kapták meg az engedélyüket). Arról nem is találtam információt, hogy hány szerződött szolgáltatójuk van, de a taglétszám alapján feltételezem, hogy egyelőre még nem sok, így valószínűleg még nem sok helyen fogadják el őket. Egyelőre még hagynék egy kis időt nekik, amíg kinövik magukat és talán majd jövőre felveszem a listára.
Kedves Dani,
A Vitamin EP-nél már más kondíciók vannak: „Éves szinten 36.000 Ft befizetés eléréséig a befizetés 91,4 %-a, 36.000 Ft felett a befizetés 96,0 %-a az egyéni számlára kerül.”
Üdv,
Zoli
Kedves Zoli!
Megnéztem a weboldalukon található alapszabályzatot, ahol továbbra is azt látom, hogy 3 sáv van a költségek levonására:
– 36 000 alatt 7,10%-os díj
– 36 000 és 150 000 között 7,00%-os díj
– 150 000 felett 4,00%-os díj
Az általad idézett szöveget hol írták?
Üdv,
Dani
Kedves Dani!
Ha valaki nem dolgozik, akkor a házastárs nevére nyitott tagsággal igénybe tud venni szolgáltatásokat ő is?Köszönöm
Kedves Viktória!
Igen, igénybe tud venni, amennyiben a házastárs hozzáadja kedvezményezettként a pénztári számlájához. A legtöbb pénztárban társkártya igénylésre is van lehetőség.
Kedves Dániel !
Eldöntöttem, hogy be fogok lépni egy egészségpénztárba. Letöltöttem az exel tábládat, de nem értem a számítást. Az Új pillérnél az első évben van egy 4000 Ft belépési díj, de a táblában az első és a második év között fix 7760 Ft -os különbség van. Mi a 3760 Ft?
Kedves Dezső!
Úgy tűnik történt egy hiba. Március 1-től bevezetik a 3760 forintos kártyadíjat és ez a táblázat már tartalmazza ezt. Viszont csak március 1-től kellett volna a linknek befrissülnie, ahonnan le lehet tölteni. Itt tudod letölteni a februári adatokat tartalmazó táblázatot. Ha szeretnéd ezt megspórolni, akkor érdemes február 28-ig belépni. Ugyanez vonatkozik a Patika pénztárra is. Köszönöm, hogy jelezted a hibát. Letöltés
Kedves Dani,
Több egészségpénztár esetén igénybevehető a maximális születési támogatást, vagy összeadódik?
Kedves Dani !
Az lenne a kérdésem , hogy TB befizetésre kapok e jóváirást ? Ha a páromnak én fizetném be a TB egészségpénsztáron keresztül ?
Kedves Géza! Sajnos erre nincs lehetőség egészségpénztáron keresztül.
Kedves Dani!
Amennyiben tudom, hogy idén 1.5 millió ft értékű orvosi kiadás vár rám több részletben, lehet olyat csinálni, hogy az EP számlámra 750ezer forintot feltöltök és elköltöm, majd a további 750ezer forintról szóló számlákat (szintén idei kezelések) csak jövőre küldöm be, és akkor töltöm fel a számlámra? Így nem túllépve az optimális 750ezer forintos keretet, hanem a többlet költséget jövőre áttolva.
Köszönöm válaszod!
Igen, van erre lehetőség. Bizonyos pénztáraknál akár évekkel később is beküldheted. Pár hónapja pont kigyűjtöttem, hogy melyik pénztárnál meddig lehet leadni:
Kedves Dani!
Az a kérdésem, hogy az adó visszatérítésből ami a pénztári számlára érkezik a pénztár levonja a működési költség %-ot?
Az is befizetésnek minősül vagy az más mert nem én fizetem be?
Nem, abból nem vonják a működési költséget. A 100 százalékos összeg fog megjelenni a pénztári számlán. Ráadásul 180 napos egyenlegnek is minősül, így önsegélyező szolgáltatásra is rögtön felhasználható.
Kedves Dániel!
Nem egyértelmű számomra, hogy a 20%-os visszatérítés az éves befizetett SZJA-hoz kötődik-e. Nincs sok befizetett SZJA-m de lesz idén egy 750 ezer forintos orvosi beavatkozásom. Érdemes egészségpénztári számlát nyitnom és azon keresztül fizetnem?
Igen, az szja-hoz kötődik, tehát csak annyit tudsz adóvisszatérítésként kapni, amennyit befizettél és, amennyi megmaradt egyéb szja visszatérítések után (pl családi kedvezmény).
Szia Dani!
A Generalinál több önsegélyező pénztári szolgáltatáshoz bekerült ez a mondat: „2023. május 01-jétől a szolgáltatást kizárólag a pénztártag igényelheti.” Ez mit jelent egész pontosan, mondjuk a szülési támogatás esetében? Eddig ugye ha gyerekünk született, akár testvérek, szülők is igénybe vehették a szülési támogatást. Most ez változni fog? Csak én és a feleségem vehetjük májustól igénybe? Link
Ez csak a Generalinál van? Vagy máshol is? Régebben pont azért hagytuk ott az Allianzot, mert ott nem engedték igénybe venni testvérem gyerekére.
Igen, ahogy írtad, ez esetben csak ti élhettek ezzel, mint szülők. Tudtommal még vannak olyan pénztárak, akik engedik közeli hozzátartozóknak is, mint például OTP vagy IZYS. Érdemes futni náluk is egy kört ebben a témában.
Kedves Dani,
Azt szeretném kérdezni, hogy ha most nyitok új számlát , akkor a most befizetett pénz után még idén vagy csak jövőre vehetem igénybe az adójóváírást?
Az adójóváírás akkor is jár, ha időközben elköltöm számlára töltött pénzt, igaz?
Kedves Gergő!
Az idei befizetések után jövőre jár az adóvisszatérítés.
Igen, akkor is jár. Az adóvisszatérítés a befizetés után jár, így teljesen mindegy, hogy ezután mi történik a pénztári számládra befizetett összegekkel.
Kedves Dani,
Lehet, hogy buta kérdést teszek fel, elnézést. Szeretnék a bankkártyámról feltölteni pénzt az egészségpénztári számlára. /Patika Egészségpénztár – Egyenlegfeltöltés bankkártyával opcióban. Ez egyszerű bankkártyás fizetésnek számít-e, (mint ha például a postán fizetek a bankkártyámmal) aminek nincs költsége, díjmentes, vagy nem?
Előre is köszönöm a választ.
Tudomásom szerint sima bankkártyás fizetésnek minősül, így nincs költséglevonás ilyenkor.
Azt hiszem 2023 és 2024 években ilyen alapkamatok -> állampapír hozamok mellett kiárazódik az egészségpénztári szolgáltatás. Fél évet minimum bent kell parkoltatnod a pénzt, kamat csak 1 évvel később jelentkezik, nagyon korlátos a felhasználás, ja és a 20%-os támogatásból az esetek többségében ~14% marad ( átlag 6% költség 🙂 ). Ezzel szemben Államkincstárnál ingyen nyitsz számlát, a beutalás is ingyenes, már 1 hónap után + ban vagy prémium állampapír befektetésnél.
Hajrá!
Ez akkor lenne igaz, ha a pénztárban tartott pénzedre nem kapnál kamatot. Mivel a pénztár olyan rövid lejáratú állampapírokban tartja az pénztári összegeket, mint a DKJ, ezért az itt tartott pénzedre megkapod annak a hozamát. Negyedévente kifizeti az időarányos kamatot. Nekem például az első negyedévben ez +14 százalék éves hozamot jelentett most. Ezzel együtt nagyon messze van még mindig attól, hogy kiárazodjon, mert ezen felül kapod még a 20 százalék adòvisszatèrítèst (mínusz 4-6 százalék költség).
Kedves Dani!
Szeretném megkérdezni, hogy a több önsegélyező pénztárból történő lakáshitel törlesztés működik-e? Tehát a minimálbér 15%-át pénztáranként lehet igénybe venni? Rákérhetek törlesztést a hitelemre több pénztárból? Lehetnek eltérő szabályozások a bankoknál?
Kedves István! Elméletben a havi limit pénztártagságonként van és mivel egyszerre több pénztárnak is lehet tagja, ezért működhet a dolog. Elég speciális eset így arról kevés információm van, hogy a gyakorlatban hogyan működik. Ismerek olyat, akinél ez működött, de olyat is, aki egy bizonyos bank hitelét nem tudta elszámolni így, mert nem tudtak neki olyan igazolást kiállítani, amilyet a pénztár kért.
Szia Dani!
Érdemes két pénztárban, alacsonydíjjal tagnak lenni?
Érdemes befizetni, és így gyűjteni a számlán a pénzt, hogy nyugdíjas korra /4 -5 év / legyen gyógyszerre, vagy egyébre?
Köszönöm, ha válaszolsz.
Üdv. Anna
Kedves Anna!
Igen, ha van rá lehetősége akkor érdemes lehet előre is felkészülni a nyugdíjas időkre, már csak azért is, mert akkor már nem fog szja-t fizetni, így az egészségpénztárat sem fogja tudni kihasználni. Ennek azért is van előnye, mert egyrészt az ide befizetett, de fel nem használt összeg is kamatozni fog addig (jelenleg épp 10+ százalékkal), illetve ha leköti két évre, akkor plusz 10 százalék adó-visszatérítést is kaphat (maximum 150 ezer forintig).
Kedves Dani!
Az lenne a kerdesem, hogy az EP letrehozasahoz mindenkeppen szukseges onkentes nyugdijpenztar is? Enelkul is tudok letrehozni EP kartyat?
Köszönöm!
Kedves Melinda!
Nem, a kettő teljesen más. Az önkéntes nyugdíjpénztár célja, hogy az ode befizetett összegeket a pénztár kamatoztatja, hogy amikor nyugdíjba mész, akkor legyen egy nagyobb megtakarításod, amely kiegészíti az állami nyugdíjad. Az egészségpénztár ezzel szemben egy külön dolog, ahol az egészségügyi kiadásaidon tudsz spórolni vagy előre felkészülni azáltal, hogy az egészségpénztári számlára befizetsz (ezután jár a 20 százalék adó-visszatérítés) majd innen fizeted azokat a kiadásokat, amelyek elszámolhatók egészségpénztárra. A kettő között egyedül annyi átfedés van, hogy az önkéntes nyugdíjpénztár és egészségpénztárba való befizetés után együttesen jár a maximum 150 ezer forint adó-visszatérítés.
Szia, sajnos júl.1-től drágul a Generali. Teljes befizetésre ha jól számolom a „haszon” így 117 ezerre módosul, tehát visszaesik az Allianz szintjére. Érdemes még ez a dátum előtt befizetni az ez évre tervezett összeget. Kis ideje már lehet kártyával is befizetni. Lehet ez is közrejátszik a dráguláshoz?
Szia,
Köszönöm az információt. Igen, én is úgy számolgatom, hogy körülbelül azt fogja tudni, mint az Allianz, így magasabb befizetéseknél már nem annyira egyértelműen nyerő, mint korábban. Július 1-én befrissítem a kalkulátort és, akkor majd lehet az új költségekkel kalkulálni.
ÜDv!
Érdeklődni szeretnék, hogy a havi tagdíj 5000 forint levásárolható, vagy ez a „veszteséges kezelési költség”?
Szia!
A tagdíj nem költség, így ebből is csak a pénztár befizetési költsége kerül levonásra. Például, ha a pénztár befizetési költsége 6 százalék, akkor az 5000 forintból 300 forintit vonnak le költségként, a maradék 4700 pedig elkölthető.
Kedves Dani!
Igazán hasznos, érthető, egyszóval hiánypótló cikk! Köszönöm, hogy megírtad!
Két kérdésben kérem a segítséged. Az egyik, hogy pontosan 750.000 Ft-ot érdemes befizetnem az adójóváírás kimaxolásához vagy kalkuláljak a költségekkel és fizessek be többet? Generali EP tag vagyok, ez esetben ha az utóbbi igaz, milyen befizetéssel kapom meg ténylegesen a 150.000 Ft adójóváírást?
A másik kérdésem, hogyha az idei évben fogászati kezeléseken összegyűjtök 750.000 Ft vagy ennél magasabb értékben számlákat, mert nem tudok az EP kártyával közvetlenül fizetni és azokat egyszerre leadom a pénztár felé mondjuk decemberben, akkor mi történik pontosan? Néhány napon belül az általam leadott minden számla összértékét átutalja a pénztár a bankszámlámra? Ez akkor is így van, ha egyesével adom le a számlákat?
Köszönöm!
Üdvözlettel:
Orsi
Kedves Orsi!
750 ezernél többet nem érdemes befizetni, mert az efölötti részre nem kapsz adóvisszatérítést. Ha befizeted a maximum 750 000 forintot, akkor 5 százalékos befizetési költség mellett ebből megjelenik a számlán 712 500 forint, de a 20 százalék adóvisszatérítés a 750 ezer után jár, így megkapod a 150 ezer forintot jövőre.
Ha 750 ezer forint értékű számlát leadsz a pénztárnak és a pénztári számládon van ekkora összeg, akkor pár napon belül (de maximum 15 nap) a számlák összegét elutalják a bankszámládra. Küldheted egybe, de egyesével is.
Kedves Dani!
Ha nincs számottevő szja-m, és azt már visszakapom a nyugdíjpénztár után, van értelme ep tagnak lenni?
Vár rám egy rakás kezelés és gyógyszer a következő fél évben, 200.000Ft biztosan lesz. Ilyen esetben megéri tagnak lenni, ha az adóvisszatérítéssel nem számolunk?
Köszönettel: Bogi
Kedves Bogi!
Ez esetben nem éri meg egészségpénztári számlán keresztül elszámolni ezeket a költségeket, mert egyrészt nem kapsz adó-visszatérítést, másrészt a pénztárak levonnak 4-6,5 százalékot a befizetések után, tehát még buknál is rajta. Esetleg, ha van egy közeli hozzátartozó (férj, szülők, nagyszülők), akinek van kellő szja befizetése és nem használja még az egészségpénztárat vagy nyugdíjpénztárat, akkor rajta keresztül, mint kedvezményezett el tudod számolni a saját költségeid. Akár társkártyád is lehet és akkor közvetlenül eléred a pénztári számláját.
Kedves Dani!
Csodásítottam a Prémium Kártyám, de szeretnénk a lányom egyetemi tanulmányaira félrerakni (kollégium, tankönyv). Azt értem, hogy 180 napig bent kell lennie egy bizonyos összegnek, de azt nem tudom hogy hogyan lehet ezt elkülöníteni egymástól. Csak egy olyan lehetőséget találtam, hogy 2 évig leköthetem, de nekem az túl sok idő.
A segítséget előre is köszönöm.
Kedves Kati!
Technikailag nem kell tenned semmit és nem is tudod lekötni ezt az összeget. A „Családi Kasszába” kerülnek azok az összegek, amik már 180 napja a pénztári számládon vannak és felhasználhatsz valamilyen önsegélyező szolgáltatásra. Tehát, ha tételezzük fel 200 ezer forintot szeretnél tanévkezdési támogatással elszámolni idén, akkor fizesd be a 200 000 forintot (+költségek) és figyelj arra, hogy ez ne kerüljön elköltésre 180 napig. Ha emellett mondjuk szeretnél gyógyszert vásárolni, mondjuk 50 ezer forint értékben, akkor ezen felül kell befizetned és ezután megvásárolni a gyógyszert. Mindig a legkorábban befizetett összeg kerül felhasználásra a legutoljára, így ez esetben a gyógyszervásárlás a friss 50 ezerből történik meg, míg a 200 ezer tovább pörög. A 2 éves lekötés az teljesen független ezektől.
Mi van a hozamokkal?
Sajnos erről nincsenek transzparens adataink. Egyedül az IZYS publikálja ezeket.
Kedves Dani!
A Prémium Egészségpénztárnál nem találok információt az önsegélyezésről. Lehet, hogy ott nincs ilyen lehetőség?
Válaszodat előre is köszönöm:
Kedves Piroska!
A Prémiumnál is elérhető mindegyik önsegélyező szolgáltatás.
Kedves Dani!
Érdeklődnék, hogy egy számlát meddig lehet elszámolni? Azaz: pl. van egy 2023-as fogorvosi számlám, de már 2023-ra kimaxoltam a 750.000 HUF-ot, akkor 2024-re is felhasználhatom ezt a számlát? Sőt, még akár 2025-re is? Van-e limit ebben?
Előre is köszönöm szépen a segítséget!
Üdv,
Milan
Kedves Milán!
Ez pénztáranként változik. Alább kigyűjtöttem, hogy melyik pénztárban hogyan számolják el:
• Legkésőbb a számla kiállítás évét követő naptári év december 31. napjáig: Prémium, Patika, Új Pillér, Generali, Vitamin
• Számlakiállítástól számított 5. év június 30.: OTP
• A Tagság ideje alatt bármikor benyújtható: IZYS, Vasutas
Kedves Dani!
Önkéntes nyugdíjpénztárat már fizetek, de gondolkodom egészségpénztár számla nyitásáról is. Lehet azt, hogy egyik évben az egyikre, a másikban a másikra kérem az SZJA visszatérítést?
Válaszodat köszönöm,
Üdv,Erika
Kedves Erika!
Igen, ezt az adóbevallás kitöltésekor tudod kiválasztani. Mindben évben szabadon kiválaszthatod, hogy melyikbe szeretnéd, hogy a NAV utalja.
Köszönöm szépen a segítségedet! Üdv
Kedves Dani!
Ha egy összegben év végén fizetem be az egészségpénztárba a választott díjat, felhasználhatom SZJA bevallásban adó-visszatérítést a teljes évre?
Köszi Edit
Kedves Edit!
Igen, egyösszegben is lehet teljesíteni, mert minden 2023-ban befizetett összeg után jár a 20% adóvisszatérítés 150 ezer forintig.
Kedves Dani!
A számlaelszámolással kapcsolatban azt értem, hogyha a kifizetést kérem kell, hogy legyen fedezet a pénztári számlámon, de ha nem kérem a kifizetést mi történik? Pénztári befizetésnek minősül?
Kedves Dani!
Mint írtad a 25 év alattiaknak nem éri meg, mert az SZJA mentesség miatt nincs miből vissza téríteni
Én jövő év szeptemberében töltöm be a 25-öt, és kb 3,5 hónapot fogok adózni ebben az évben
Ez hogyan befolyásolja a vissza téríthető összeget? Ha az ez idő alatt befizetett SZJA eléri a vissza térítendő 20% szintjét, az egész 20%-ot kifizetik?
Amennyi SZJA-t idén befizettél, annyit vissza is tudsz igényelni. Tehát, ha már ezalatt a 3,5 hónap alatt is befizettél minimum 150 000 Ft SZJA-t, akkor ezt mind vissza is tudod igényelni, ha más SZJA kedvezménnyel még nem kaptad vissza.
Szia Dani,
Minden évet azzal kezdek, hogy megnézem ezt az összeszedett Egészségpénztári beszámolót.
Imádom.
Köszönöm, hogy idén is elkészítetted.
Üdv. Kati
Szia! A tagdíja a belépéskor 5.000 ft-ról 25.000 ft-ra állítottam, mert várhatóan lesz ennyi havi kiadás. Gond lesz, ha mégsem utalok havi 25.000 ft-ot? A bankkártyáról automatikusan átvezetik ezt az összeget, vagy minden hónapban nekem kell ügyelni arra, hogy utaljak 25.000 ft-ot? Jobb lett volna hagyni a tagdíjat 5.000 forintnál és ha egészségügyi kiadásom van, akkor feltölteni az egyenleget? A tagdíjból is levonják a 6,5%-ot, vagy csak az e feletti összegből?
Szia,
a vállalt tagdíj nem jár semmilyen kötelezettséggel, tehát ha nem teljesíted az átlag havi 25 ezer forintot, akkor sem lesz semmi. Egyedül, ha a minimum tagdíjat (5000 Ft) nem teljesíted, akkor vonhatnak le működési költséget, de azt is csak a termelt hozamból. A tőkédhez semmi esetben nem nyúlhatnak. Ezek alapján nem kell aggódnod a befizetés elmaradás miatt. Használd nyugodtan akkor, amikor kell.