Sokszor talán nem is vesszük észre, hogy havi vagy éves bontásban mennyit költünk az egészségünkre. Pedig az embernek könnyen felszalad a szemöldöke a meglepődéstől az éves szinten kalkulált értékek láttán.
De mit lehet tenni annak érdekében, hogy az egészségügyi kiadások kevésbé tornyosuljanak mázsás teherként a családi költségvetésre nézve? A cikkben erre mutatok hathatós megoldást.
Miért kerül annyira sokba az egészség fenntartása idehaza?
Ha valahol, akkor Magyarországon mindenképp megállja a helyét „az egészség megfizethetetlen” szólásmondás. Még ha nem is a hagyományos értelemben. A miérteket keresve érdemes összevetni más országokkal annak a százalékos értékét, hogy az adózott családi költségvetésből mennyit kénytelen az átlag magyar háztartás egészségügyi kiadásokra fordítani.
Bizonyára szívesen cserélnénk ebből a szempontból az Amerikai Egyesült államok háztartásaival, ahol az érték mindössze 12% (a többit vagy az állam vagy a munkáltató állja). Az egészségügyi célokra fordítandó kiadások egyéb hányadát vagy az állam, vagy pedig a munkáltató finanszírozza.
Magyarországon ezzel szemben 27%-os az arány, amivel egyébként az élen vagyunk Európában. Nem éppen előnyös pozíció, összevetve mondjuk Lengyelország 22%-os, Románia 20%-os vagy Ausztria 16%-os értékeivel.
Mennyit költünk valójában az egészségünkre?
Európa szerte a magyaroknak kell tehát a legmélyebben a zsebükbe nyúlni az egészségük fenntartása végett. Méghozzá havi viszonylatban átlag 15 ezer Ft értékben. Ennyit kénytelen ugyanis egy magyar állampolgár átlagosan egészségügyi célokra kiadni.
Sőt, az életkor előre haladtával a kiadások egyre csak növekednek. Párválasztás után mindjárt dupla akkora átlag összegről van szó, nem beszélve a gyermekvállalás után jelentkező kiadásokról.
A két gyermeket nevelő családoknál éves távlatban 280 ezer Ft az egészségügyi kiadások átlagos összege, idős házaspároknál pedig a 300 ezer Ft-os határt is könnyen átléphetik a megkerülhetetlen kiadások.
Mire kell a legtöbbször pénzt költeni az egészség megőrzése végett?
Az éves szinten a 600 milliárd Ft-ot karcoló országos szintű egészségügyi költések 50%-nál is nagyobb hányadát a gyógyszertárakban költjük el. A patikában sorszámot húzó és pulthoz fáradó átlag magyar állampolgár a megfázás, illetve a gyermekbetegség elleni gyógyszerekért fizet a legtöbbet.
Hasonlóan markáns tételt jelentenek értelemszerűen a rendszeresen szedett orvosságok is. Tipikus példaként említhetők a vérnyomáscsökkentő, vagy pedig a cukorbetegség elleni gyógyszerek. Persze önmagában az is rámutathat a gyógyszertári költések nagyságrendjére, amikor egy-egy személyt szatyornyi gyógyszerrel látunk kijönni a patika ajtaján.
Mi lehet a megoldás az egészségügyi kiadások csökkentése érdekében?
Felmerülhet lehetőségként „éljünk egészségesebben” felkiáltással teljes életmódváltásba fogni. Természetesen a tudatos étrend kialakítása, a rendszeres mozgás, illetve a stresszcsökkentés hosszabb távon pozitív hozzáadott értékkel bírhat.
De mi van akkor, ha a gyermekünk, a párunk vagy a családtagunk egészségének megőrzése jár együtt nagyobb költésekkel? A financiális terhek enyhítése végett igenis racionális döntés foglalkozni az „egészségügyi matekkal”. Mindjárt mutatunk is egy működőképes megoldást.
Kedvező hír: akár 150 ezer Ft nyerhető vissza az egészségügyi kiadásokon
Méghozzá az egészségpénztári tagsággal. A formátum lényege, hogy a rendszeres befizetéseinkért cserébe saját döntéseink szerint élhetünk az egészségük védelmét és megőrzését támogató szolgálatásokkal.
Mi az, amiért igazán megéri egészségpénztári taggá válni?
Annak a lehetősége, hogy a számlánkra befizetett összeg után a következő évi adóbevallással 20%-os adóvisszatérítésre lehetünk jogosultak. Ennek köszönhetően családban élve, vagy szülőkről gondoskodva éves szinten akár 100-150 ezer Ft is visszanyerhető.
Ha már adott a lehetőség és egyébként is fizetjük az SZJA-t, akkor miért ne élnénk a lehetőséggel?
Ide kattintva részletes ismertető olvasható az egészségpénztári tagság előnyeiről, emellett pedig praktikus kalkulátor segíthet dönteni a „melyik egészségpénztárt válasszam” kérdésben.
Forrás: Prémium Egészségpénztár