Vannak pillanatok, amikor eljátszom a gondolattal, hogy milyen lenne az életem, ha gazdag lennék. Nem csak úgy simán gazdag. Mocskosul gazdag. Az a fajta, aki úgy vesz új Teslát, mint mások 2,8 százalékos UHT tejet a sarki CBA-ban.
Leginkább akkor játszom el a gondolattal, amikor egy részvény vagy kriptó csodasztoriról olvasok, ahol hirtelen tízszeresére vagy akár százszorosára nőtt valaminek az árfolyama.
A probléma az, hogy nagyon nagy mázlistának kéne lennem ahhoz, hogy egy hasonló sztorin gazdagodjak meg. Már csak azért is, mert még soha nem vásároltam be ilyen „befektetésekből”.
Mert én a lassú biztos meggazdagodást választottam, ETF-kel, kötvényekkel és blue chip részvényekkel.
Ahelyett, hogy felülnék egy első osztályú SpaceX Starshipre, ami elvisz a Holdig (to the moon!!), ehelyett hússzal zötykölődök egy béna MÁV vonaton. És még a légkondi se működik…
Amikor ezeket a hihetetlen növekedési sztorikat olvasom, akkor nehéz nem kidobni az ablakon mindent, amit eddig tanultam.
Diverzifikáció? Az a gyengéknek van…
Értékalapú befektetés? Na ne boomerkedj…
Hiszen a képlet egyszerű. Mindössze 2 lépést kell tenned a meggazdagodáshoz.
- Tedd minden pénzedet mém részvénybe vagy kriptóba
- Dúskálj a pénzben
Ennyi…
Vagy mégsem?
Előtte, utána
A média imádja a szélsőségeket. Valahogy mindig csak a nagy nyerő vagy nagy vesztő befektetésekről hallunk.
Azt már kevésbé szokás megírni, hogy mi történt a nagy nyereség után? Mi történt azokkal, akik épp a tetején szálltak be? Róluk miért nem hallunk?
Pedig 2021 legnagyobb történetei folyamatosan leeresztenek. Nézzük is meg ezeket.
GameStop
2021 elején az egész világ csak pislogva nézte, ahogy a mindenre elszánt Reddites hordák egy életre szóló leckét adnak pár hedge fund menedzsernek short squeezeből (itt olvashatsz arról, hogy mi az a short squeeze).
Az egész Dávid és Góliát harcként indult, amelyben végre a kisbefektetők móresre taníthatták a nagy hedge fundokat, akik a kis részvényeken akartak nyerészkedni. Olyan sokan tudtak azonosulni az üzenettel, hogy már vallásokat megszégyenítő hitté alakult a GameStopba való befektetés.
A sok kisbefektető pénze és a shortok zárása meg is hozta az eredményt.
Ha 2020 decemberében befektettél fogadtál a GameStop részvényébe, akkor január 28-ra közel 2 000%-os hozamot érhettél el. Azon szerencsések, akik még 2020 nyarán vásároltak be, 12 000%-os hozamot könyvelhettek el.
Persze igazából ez sem a befektetésről szólt. Vagy arról, hogy a GameStopban milyen szuper növekedési potenciálok vannak. Az egész növekedést a Reddites úszítás, hit és egy csomó rakéta emoji táplálta ???.
Amiről valószínűleg már kevésbé hallhattál az az, hogy a csúcs óta folyamatosan csorog le a részvény ára, elérve a mínusz 65%-ot.
Dogecoin
Kezdjük azzal, hogy mi is az a Dogecoin?
Egy olyan zseniális kriptovaluta, ami az elmúlt évek minden mainstream trendjét magába olvasztotta, hogy így tegyen gazdaggá bárkit pillanatok alatt, anélkül, hogy bármi értéket teremtene világunkban.
A Dogememe meggazdagodás titka 4 lépésben:
- Végy egy felkapott mémet, amit mindenki jól ismer
- Csinálj belőle kriptót
- Adj hozzá egy csipet Reddit hordát
- Végül fűszerezd meg egy kis Elon Musk tweetel
És bumm… Máris nyertél 5895+ százalékot. Ennyit kereshettél egy poén coinnal, ha 2021 elején bevásároltál.
És mi történt azóta?
Ha befektetési stratégiád Elon Musk tweetjeire építed, és a csúcson vásároltál be, akkor 56%-os mínuszban ülsz éppen.
AMC
A világ legnagyobb mozilánca, az AMC éppen egy kemény covid időszakon volt túl, eladósodva, amikor a Redditesek felkapták ismét csak a short squeezere hivatkozva. Mi pedig újra előkaphattuk popcornjainkat, hogy páholyból nézzük végig, ahogy a holdig lövik ki a részvény árát.
Biztosan vannak páran, akik eljutottak a Holdra, de legtöbbüket már húzza vissza a Föld gravitációs tere. Az AMC 60%-ot esett a csúcsához képest.
A fák nem nőnek az égig
Persze ez így vicces a partvonalról végig nézve. De ezek azok a sztorik, amin sokan rengeteget veszítenek. És miért? Mert a média felkapta. Mert egy ideig sokan elhihették, hogy itt van a pillanat, amikor nagyot nyernek. A mohóság eluralkodott mindenkin.
Emlékszem egyik barátom, aki soha életében még nem vett semmilyen részvényt, azon gondolkodott, hogy befektet GameStopba, akkor amikor már a csúcs közelében volt. Sokkoló volt látni, hogy egy ember pillanatnyi érzések alapján dönt arról, hogy mibe teszi megtakarítását.
Pedig józan ésszel végiggondolva tudni lehetett, hogy ez lesz a vége.
És Te már égetted meg magad ilyen befektetéssel? Vagy éppen ellenkezőleg, nyertél rajta? Oszd meg kommentben a tapasztalataid.
Egy válasz
Nagyon ott van, csak gratulálok hozzá!