Ez a cikk röviden és lényegre törően megmutatja neked, miként spórolhatsz az egészségügyi kiadásaidon akár 150 ezer forintot is. Hogyha átugranád a bővített kifejtést, egyszerűen csak kattints a bejegyzés végén található linkre.
De ha kíváncsi vagy az egészségügyi kiadásokon történő spórolás gyakorlati példáira, akkor egyszerűen csak görgess lefelé a részletekhez.
Mik azok az egészségpénztárak?
Egészségügyi célú non-profit szervezetek, amelyeknek a pénztártagok a tulajdonosai. Működésük alapját a tagok rendszeres befizetései biztosítják, akik cserébe saját elhatározásuk alapján az egészségük védelmét és megőrzését elősegítő szolgálatásokkal élhetnek.
Egészségpénztári tagként saját gyűjtőszámlán teszel félre a későbbi kiadásokra. A tagság mellé kapsz egy kártyát, amivel a későbbiekben fizetni tudod egészségedet érintő, illetve az öngondoskodással kapcsolatos (pl. gyermekvállalás, idősgondozás, lakáscélú jelzáloghitel stb.) tételeket.
A dolog lényege, hogy a számládra befizetett összeg után a következő évi adóbevallásoddal 20%-os adóvisszatérítésre leszel jogosult.
Miért járhatsz jól az egészségpénztári tagsággal?
A mérsékelten izgalmas érvünk úgy hangzik, hogy egészségpénztári taggá válni pénzügyileg tudatos döntés. Minél hamarabb kezdesz el félretenni a későbbi kiadásokra, annál stabilabb helyzetnek örvendhetsz egészségügyi és financiális szempontból is.
Ha ettől még nem szaladt fel látványosan a pulzusod, na majd most! Merthogy egészségpénztári tagként a befizetéseid után akár 150 000 Ft-ot is visszaigényelhetsz! Az adóbevallásod elkészítésekor a SZJA-ból ugyanis 20% igényelhető vissza valamennyi egészségpénztári befizetésed után.
„Világos, de milyen egészségügyi kiadások után járhat a 20%-os visszatérítés?” – merülhet fel benned kérdésként. Mindjárt kitérünk erre is.
Gyakori élethelyezetek, amikor igénybe vehető a 20%-os visszatérítés
Képzeld el, hogy egy óvatlan harapás után váratlanul letörik a fogad. /Várj, inkább mégse képzeld el, nem jó ilyenre nem kellemes gondolni./
A lényeg, hogy olyan nagyobb magánorvosi beavatkozások után is járhat a 20%-os visszatérítés, amilyen egy fogászati kezelés. De ugyanúgy említhetnénk példaként a szemészeti, nőgyógyászati, vagy többek között a szülészeti ellátást.
Apropó, szülészet, illetve babavárás. Egészségpénztári tagként a pelenka, babaápolási szerek, babaolaj, babafürdető és babatestápoló mellett tucatnyi tételt számolhatsz még el. Beleértve olyan esszenciális eszközöket is, mint a légzéskimaradás figyelő készülék, vagy az életfunkciókat figyelő bébiőr
Nem beszélve a gyógyszerekről, gyógyászati segédeszközökről, illetve a gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítményekről, amelyeknek a beszerzése szinte mindannyiunk számára rendszeres havi kiadást jelent.
Ha már úgyis fizeted az SZJA-t, miért ne nyerné rajta vissza valamennyit?
Az egészségpénztárak által kínált lehetőségekkel nem élni kicsit olyan, mintha sosem vennéd el a visszajárót a boltban. Pedig könnyen lehet, hogy az egyébként visszaigényelhető 20%-nak jutna hely a „pénztárcádban”, nem igaz?
Tudtad, hogy átlagban havi 15 ezret költünk egészségügyi kiadásokra? Ez korántsem elhanyagolható összeg. Pláne éves viszonylatban. Már csak emiatt sem elhanyagolható kérdés, sikerül-e ebből bármennyit is visszaigényelni.
Korrekt módon fizetve az SZJA-t mondhatni kihagyott ziccer volna nem élni annak a lehetőségével, hogy visszakapj valamennyit a saját pénzedből. Akár egy fogkőleszedés, komplett szűrővizsgálat vagy többhavi pelenka ellenértékét.
Konklúzió
Ha idáig elolvastad a cikket, valószínűleg érdekelnek az egészségpénztári tagsággal járó előnyök. Viszont simán maradhattak benned olyan kérdések, minthogy
- Mire figyeljek a pénztár kiválasztásakor?
- Melyik pénztárt válasszam?
- Mi mindent számolhatok el egészégpénztárra?
A válaszokért nézz rá a Számvető.hu átfogó cikkére, ahol ráadásul összehasonlító kalkulátort is találsz a szóba jöhető egészségpénztárakkal.