
Az egészségpénztári adóvisszatérítés 4 szintje
Szerencsére már egyre többen használják ki az egészségpénztár nyújtotta adóvisszatérítést, amellyel akár 150 ezer forintot is visszakaphatsz befizetett szja-dból olyan egészségügyi kiadásokra, mint gyógyszerek, magánegészségügyi
26 válasz
Jó kis cikk.
De annyi kritikát azért megfogalmazok, hogy az affiliate linkről azért illett volna megemlékezni. Én nem várom el senkitől, hogy ingyen dolgozzon, de ez azért…
Örülök, ha tetszett a cikk. A kritika pedig jogos, pótoltam a hiányosságot. Köszönöm, hogy jelezted.
Felújításra vettem fel jelzálog hitelt. Erre is él a lehetőség? Prémium ep. VAN.
Prémiumnál nincs rá lehetőség. De például az OTP-nél azt találtam, hogy lehet. Link erről.
Munkáltatói jelzálogkölcsönre vonatkozóan már korábban is gondolkodtam ezen, de arra jutottam, hogy nem tudom igénybe venni a lehetőséget amiatt, mert nincs bankszámlakivonatom a törlesztésről, a munkáltatóm ugyanis levonja a fizetésemből a törlesztést. A fizetési papíron természetesen külön nevesítve fel van tüntetve a törlesztés pontos összege. Próbálkozzak valamelyik pénztárnál esetleg, vagy így teljesen felesleges?
Azt tapasztalatból tudom, hogy az OTP alapvetően elszámol munkáltatói jelzáloghitelt is. Mindenképp érdemes náluk érdeklődni, hogy ez esetben is van-e erre lehetőség. Ha igen, akkor ITT talál leírást az OTP egészségpénztárról és annak belépési folyamatáról.
A Prémium Egészségpénztárnál biztosan jó a 3. pontban levő első link? A megjelenő dokumentum a gyereknevelés támogatására vonatkozik.
Hibás volt, javítottam. Köszönöm, hogy jelezted!
Számomra nagyon hasznos cikk volt, köszi!
A lakáshitelemet most szeptemberben kezdtem le fizetni (havi 60e), ha még idén befizetem a 360 eFt-ot a pénztári számlámra, fél év múlva egyben visszaigényelhetem az addigra összegyűlő havi törlesztőkből? Előre is köszönöm!
Akkortól igényelheted vissza, amikortól a pénztár jóváhagyta a beküldött dokumentumaid. Ennek szokott lenni pár hét átfutási ideje.
Pro tipp: A 30 ezres havi elszámolható limit pénztártagságonként van. És semmi sem tiltja, hogy több pénztárnak is tagja legyél, így egy második pénztári tagsággal még 30 ezret el tudsz számolni, ezzel a teljes 60 ezres törlesztőt. Ha a költségeket hozzáadom, akkor ezzel el is éred kb a 150 ezres maximum visszatérítést egy évben 🙂
Szia Dani! Hogyan vélekedik a pénztár az adójóváírásból keletkezett egyenleg terhére történő törlesztésről? Úgy tudom, hogy ott nem kell megvárni a 180 napot, hanem amint a NAV jóváírja az összeget, és a dokukat elfogadta a pénztár, jön a pénz.
Igaz ez?
Köszi,
Isti
Szia Isti! Úgy van, ahogy írod. Az adóvisszatérítés rögtön 180 napos egyenlegnek minősül, így azt már a számlára való beérkezéskor rögtön tudod is kikérni a jelzáloghitel támogatáson keresztül.
Kedves Dani!
Előtörleszteni az önsegélyező egyenlegből lehetséges?
Üdv
Gergő
Kedves Gergő!
Tudtommal egyik pénztárnál sincs rá lehetőség.
Gondolkodom a prémiumba belépésen, inkasszóval díjat fizetni.
De az adó jóváírásból hogy lesz nekem hasznom? Ha abba a hónapba nem fizetek amikor vissza kapom akkor megszakad a 180 nap…
Ezt nem látom át most.
Szia!
Szeretném kérdezni, hogy folyósított CSOK mellé felvett CSOK hitel esetében is működik ez? Köszönöm.
Ha kevesebb a törlesztő, mint 34.800 ft, akkor elegendő a törlesztő ( költség) összeget havonta utalni? Köszönöm.
Igen, elég a törlesztő összege ( pénztári költség). Többet nem is engednek elszámolni.
Az OTP folyamatnál a Lakáscélú jelzáloghitel igénylőlap formanyomtatványnál a Prémium doksi jelenik meg.
Nagyon tetszik a cikk, érthető, egyszerű, a pénzügyekben kevésbé jártas emberek is könnyen eligazodhatnak. Köszönöm! 🙂
Javítottam. Köszönöm, hogy jelezted 🙂
Kedves Dani,
Ha családi SZJA kedvezmény által nekem és a feleségemnek is közel 0 Ft-ra jön ki az SZJA kötelezettsége, akkor van értelme belépni egészségpénztárba? Illetve, ha igen, akkor melyek azok az előnyök, amelyek megfontolásra érdemesek?
Köszi
Szia,
Ha a családi kedvezmény felett nem maradt szja, akkor nem éri meg egészségpénztárat nyitni, mert nincs mit visszakapni. Így nem is ajánlom, mert a befizetések után levonnak költségeket, tehát még buknátok is rajta.
Prémium EP esetén a 3. pontban megjelölt dokumentumokat milyen módon kell/lehet beküldeni? online megoldás érdekelne….
Ha van ügyfélkapud, akkor tudod hitelesíteni AVDH-val és az így kapott dokumentum elküldhető emailen.
Kedves Daniel,
kis segítséget kérnék, hogy jól gondolom-e az alábbiakat
ha van egy jelzáloghitelünk, amit 2023 novemberben kötöttünk és első törlesztőrészlet levonás (120e) 2024 janurában lesz + feleségem adóstárs, akkor ha mindketten nyitunk 1-1 tagságot az egyik pénztárnál, akkor 2023-as évre van értelme mondjuk mindkettőnknek befizetni 250-250e ft-ot hogy erre az összegekre járjon a 20%-os 2023-ra szóló adójóváírás? 180 nap múlva a 2x250e ft-ot visszautalja a pénztár xy bankszámlaszámra? és közben január+februárban, stb. pedig befizetjük a saját pénztári számlánkra a 34.800 ft-ot.
Másik érdekesség, hogy páromnak októberben lejár a GYES. Neki a nagyobb havi összeget még október előtt 180 nappal kellene abbahagyni fizetni? mert utána nem biztos, hogy munkába fog állni, így nem lesz miből adóvisszatérítést igényelnie. Vagy Elég Majd csak Júniusban, tehát az év közepén abbahagyni a nagyobb összegű (34.800ft-os befizetéseket?
Köszönöm válaszod
Idén valóban befizethettek 2 x 250 000 forintot, amire járni fog a 20% adóvisszatérítés, de 180 nap múlva nem kapod vissza automatikusan még ezt az összeget. Ha januártól indul a törlesztés, akkor legkorábban áprilisban tudjátok igényelni a jelzáloghitel támogatást, ugyanis eddigre lesz 3 hónap törlesztésetek, amit igazolni tudtok a pénztár felé. Tehát ha áprilisban leadminisztráljátok a jelzáloghitel támogatást, akkor onnantól kapjátok vissza bankszámlátokra a havi 40 020 forintot (mert 2024-ben nő a minimálbér és ezzel a maximum elszámolható összeg). Tehát innentől kezditek el visszakapni a példában említett 250 ezer forint befizetésből a 40 020 forintokat. Érdemes úgy számolni a befizetéssel, hogy minden hónapban legyen 180 napos egyenleg, amiből a pénztár ki tud utalni 40 020 forintot. A kapott adóvisszatérítés rögtön 180 naposnak minősül.
Ha párodnak már nem lesz szja befizetése vagy csak annyi, amennyivel más családi támogatásokkal már kihasznál, akkor neki már nem érdemes befizetni egészségpénztárra.
Tudom, hogy ez elég bonyolult, de remélem tudtam segíteni válaszommal.