A pénzügyi függetlenség LEGFONTOSABB eleme: A megtakarítási rátád.
Tudom, tudom, biztos már korábban számtalanszor hallottad ezt a rongyosra járatot pénzügyi klisét. De maradj velem, mert most mélyebbre ásunk és, ha ezt megérted, akkor máshogy fogsz tekinteni éves megtakarításaidra. Nem véletlenül ez az egyik fő témája a Pénzügyi Gyorstalpaló webinarnak.
Mert mit is jelent a megtakarítási ráta személyes pénzügyeidben?
Ez az a százalékos mérték, amit éves jövedelmedből /legyen az bér vagy osztalék/ félreteszel.
Még inkább szétbontva a megtakarítási rátát a következő két dolog határozza meg:
- Mennyit viszel haza egy évben (jövedelmed)
- Mennyiből élsz meg egy évben (kiadásod)
Ha a jövedelmed 100%-át költöd el /vagy ne adj isten többet, ugye nem??/ , akkor sohasem leszel pénzügyileg szabad. Maximum, ha megnyered a lottót vagy a Etióp herceg segítségedért valóban elutalja fele vagyonát a segítségedért.
Ha a jövedelmed 0%-át költöd el, akkor gratulálok, mert anyagilag független vagy, vagyis van egy akkora vagyonod, amelynek hozamai már önmagában fedezik az éves megélhetési költségeid.
Mindannyian erre vágyunk, de a legtöbben még az utat taposva valahol a kettő között tartunk. És az, hogy mikor éred el a teljes függetlenséget /0%-ot/ az a megtakarítási rátádon fog múlni. Minél magasabb ez, annál előbb juttat el erre a szintre.
Például, ha neked az éves megélhetésed /mondjuk 4 millió Ft/, akkor a 4%-os szabály szerint 100 millió forintos vagyon /25 x 4 millió/ kell a teljes anyagi szabadsághoz. Tételezzük fel, hogy infláció felett 5%-ot tudsz elérni befektetéseiden, akkor a megtakarítási rátádtól függően ennyi évre lesz szükséged, hogy 0 forintról elérd ezt.
Ez a táblázat jól mutatja, hogy nagyon nem mindegy, hogy mekkora a megtakarítási rátád, hiszen ha 10%-ról fel tudod vinni 20%-ra, akkor máris nyertél 14 olyan évet, amikor nem kell a mókuskereket hajtanod a megélhetésedért. De emeld csak 5%-kal 15%-ra és már akkor is 7 évet nyertél.
Szintén láthatod, hogy elég nagy ugrások vannak az évek számában, ahogy a megtakarítási ráta növekszik.
Ennek oka, hogy minden egyes megtakarított százalék duplán hat a pénzügyi függetlenedésedre. Ugyanis ilyenkor…
… egyrészt még többet tudsz megtakarítani és befektetni, ami elkezd érted dolgozni,
… másrészt még az évi megélhetési összeged is csökkenti, ha pedig kevesebből is kijössz, akkor kisebb vagyont is kell összegyűjteni. Például ha lecsökkented évi 3,5 millió forintra, akkor már „csak” 87,5 millió forint kell.
Ezért számít annyit az a napi Starbucks kávé vagy az a csomag cigi, amik egy évben akár több 100 ezer forintra is összeadódhatnak. Lényegében akár éveket is elvehetsz egy anyagilag függetlenebb élettől vagy a békés nyugdíjas évektől.
Bármennyire is van szükséged a nyugdíjhoz vagy annak kiegészítéséhez a képlet itt van előtted. És ezt nem én mondom, hanem Peter Adeney /ismertebb nevén Mr Money Mustache/, aki már akkor boldog 30-as nyugdíjasként osztotta az észt a tengerentúlon pénzügyi függetlenségről, amikor én még csak az iskolában küzdöttem a szorzótáblával.
A ZsugaZsonglőrök podcast adásában pedig részletesen átbeszéltük, hogy ma Magyarországon mennyire reális a korai nyugdíj. Hallgasd meg, ha érdekel a téma.⬇️
2 Responses
Dani!
Köszi a kalkulátort. Mi lehet a hiba, amikor növelem a kivét arányát, de mindem mást változatlanul hagyok, csökken a nyugdíjig hátralevő évek száma? Pont fordítva kellene történnie, jól gondolom?
Nem, így a helyes, mert ha a megélhetési szükségleted mondjuk fixen 3 millió, akkor egy nagyobb százalékú kivéttel, kisebb vagyonra lesz szükség. Például ha a kivéted 4%, akkor 75 millió forint kell, mert annak a 4% lesz a 3 millió, míg egy 5% kivétnél elég 60 millió forint is. Persze ezt nem emelheted a végtelenségig, mert ha a kivét nagyobb, mint a reálhozamod (infláció feletti hozam), akkor elkezded a tőkét is felélni. Úgyhogy a kivét maximum a reál hozamod legyen.