Nincsenek könnyű helyzetben azok a magyar kisbefektetők, akik az állampapíron túl más értékpapírokba is szeretnének fektetni.
Ha szeretnél kicsit több kockázatot vállalva részvényt vagy etf-et vásárolni, akkor nyitnod kell egy értékpapírszámlát valamelyik brókercégnél.
Tudatos befektetőként a kínálat igen csak sivár. Ha nem szeretnél egy vagyont fizetni különböző költségekre és adókra, akkor a választási lehetőség csupán a magyar brókercégekre szűkül. Ezekből is kettő jöhet szóba: KBC Equitas és Erste Bróker.
Persze egy nemzetközi brókercéghez képest, mint Interactive Brokers vagy Robinhood, ezek kimondottan költségesek. Viszont a magyar piacon még bőven az okés kategóriába tartoznak.
A KBC emellett még tényleg korrekt szolgáltatást nyújt, széles értékapapír kínálattal és digitális megoldásokkal. Egyetlen problémája, hogy a befektetés védelem csak 20 ezer euróig terjed, így 5 millió forint vagyon után érdemes egy másik brókercégnél is értékpapírszámlát nyitni.
Ekkor jön képzeletbeli ranglistám második helyezettje, az Erste Bróker.
Korábbi Random Capital ügyfélként (Erstebe beolvadt brókercég) mai napig könnyek szöknek a szemembe, amikor az Erste Brókert kell használnom..
Kezdjük azzal, hogy nem tudsz csak online belépni, nem reszponzív a megjelenés, az értékpapírjaid árfolyama csak naponta frissülnek, méltánytalan díjlevonások (például osztalék kifizetésekből) és, ha teljesült egy megbízásod arról is csak másnap értesülsz.
Erste Bróker ügyfelek most valószínűleg heves egyetértő bólogatásba kezdtek a képernyő előtt, mert tudják miről beszélek.
Itt egy kép a kereskedési platformról, hogy értsd miről írok.
Hogy valami jót is mondjak róluk, ez a sivár fapados felület megnehezíti a kereskedést (kaszinózást) és, így jóval könnyebb kitartani egy buy&hold befektetési stratégia mellett.
De ezzel együtt is, mint egy falat kenyér, úgy kéne a magyar kisbefektetőknek egy jó magyar brókercég korrekt árakkal. Nagyon várok már egy ilyen piaci szereplőt és szerintem ezzel nem vagyok egyedül.
Itt jön képbe a Lightyear
Az elmúlt hetekben sok cikket kaptam barátoktól, olvasóktól, hogy mit gondolok róluk.
Ezért beregisztráltam, feltöltöttem egy kis játékpénzt és kipróbáltam az applikációt.
És hát WOW!
Csak magyar brókert használtam eddig, ezért az ingerküszöböm nagyon alacsonyan volt. Az élmény kb olyan volt, mintha egy Suzuki Swiftből ültem volna át egy S osztály Mercédeszbe.
A regisztráció maximum 5 perc volt. Adatok kitöltése, két kép a személyimről, egy kép rólam, majd nyomtam egy megerősítést az emailre és már kész is voltunk.
Az applikáció használata intuitívan egyszerű 3 gombbal. Egy, ahol kereshetsz az értékpapírok között, egy ahol látod a portfóliód részleteit és egy, ahol a deviza számláidról kapsz információkat.
Elvileg több, mint 3000 részvény és etf érhető el a platformon. Részvényeknél tudsz törtrészvényt is vásárolni, etf-eknél sajnos erre nincs lehetőség. Ami nagyon tetszett, hogy kiválasztva egy etf-et rendkívül informatívan mutatja be, hogy mennyiben kerül, mit tartalmaz a mögöttes index, mennyi az éves kezelési költsége stb.
A cég egy startup, amelyet 2022-ban indítottak. Mivel a gyors növekedés a cél, ezért a díjazása éppen ennek megfelelően lett kialakítva. Számla vezetési díj nulla, etf vásárlás díja nulla, USA részvény 0,1% (max 1 USD), EU részvény 1 EUR, UK részvény 1 GBP és az átváltásért 0,35 százalék díjat vonnak le. Ami különösen szimpatikus bennük, hogy az ott tartott számlapénzre is adnak látra szóló kamatot (HUF: 12,25%; USD: 4%; EUR: 2,25%; GBP: 3,5%).
Szép is, olcsó is. Mégse fogom használni.
A befektetési portfolió felépítésének egyik legfontosabb eleme, hogy megbízható brókercéget választasz. Hiszen hiába hozol profitábilis befektetési döntéseket, ha egyszer csak csődbe megy vagy csal a brókercég és elveszted mindened. Persze erre van a befektetés védelem, amely ez esetben az EU-s értékpapírokra 20 ezer euró, amelyet az Észt befektetés védelmi alap biztosít, míg az amerikai eszközökre a SIPC véd 500 ezer dollárig.
Papíron ez mind szép és jó, de számomra megnyugtatóbb olyan cégnél tartani befektetéseimet, amely közismerten profitábilis vagy egy nagy múlttal rendelkező megbízható pénzügyi intézmény áll mögötte.
A másik, hogy kicsit szkeptikus vagyok az Észt 20 ezer eurós befektetés védelmi alappal kapcsolatosan. Ha ne adj isten tényleg történik valami, akkor valóban képesek kártalanítani egy nemzetközi vállalat minden ügyfelét?
A legnagyobb problémám velük viszont, hogy mocskosul sok nyereségadót kéne befizetnem nap végén. A befektetési stratégiám lényege /erről korábban itt írtam/, hogy minél olcsóbban jól diverzifikált etf-eket veszek és csak tartom sokáig. Minimum 5 évig, de inkább 10, mert befektető vagyok, nem szerencsejátékos.
Magyar kisbefektetőként ilyenkor ott a tartós befektetési számla (alias tbsz), amivel elkerülhető a nyereségadó fizetése, ugyanis, ha ezen parkoltatod a befektetéseid 5 évig, akkor nem kell nyereségadót fizetni. Ez pedig hatalmas költség megtakarítást eredményez.
Rákérdeztem az ügyfélszolgálatnál /egyébként ez sem volt könnyű, mert sehol nem találtam erre lehetőséget, így kénytelen voltam ÁSZF-ben keresni egy email címet/, amire azt a választ kaptam, hogy tervezik, de konkrét határidőt nem tudnak erre mondani.
Összegezve
A Lightyear feltette a lécet, hogy 2023-ban hogyan kéne működnie egy ilyen szolgáltatásnak. De nap végén akkoris a pénz beszél. És a bizalom.
Akik szeretnek részvényekkel kereskedni és nem hosszútávú befektetésben gondolkodnak, azoknak tökéletes lehet a Lightyear (a linken keresztül regisztrálva kapsz 3 500 forintot) már most is. Bár szerintem ez inkább kaszinózás és emiatt nem is támogatom, de mindenki azt csinál a pénzével, amit szeretne.
Talán a jövőben a hozzám hasonló lusta befektetőknek is lehet alternatíva a Lightyear, amikor már lesz TBSZ számla és könnyen elérhető ügyfélszolgálat.
Addig is vissza a Suzuki Swiftbe és irány tovább a lassú, de stabil anyagi függetlenségbe.
6 Responses
Tökéletesen egyet értek. Amit viszont nem értek,hogy mi lett a Random Capitallal?-megszünt?
Igen. Az Erste megvásárolta és beolvasztotta magába.
Interactive Brokers? HU jelenlét, EUR 100 ezer a biztosítottság, 40 éves múlt. Bár tbsz nincs, de most alapítottak bankot itthon, még bármi lehet.
Ha lesz tbsz számlájuk, akkor nem kérdés, hogy ők a befutó. Én már nagyon várom 🙂
Köszi a bemutatót, hasznos volt.
Egy kérdés merült csak fel bennem: Mi a helyzet az osztalékot fizető részvényekkel? Pl. az Altria fizet ilyet, a Lightyear-en keresztül is jogosult lennék erre?
Igen, részvény tulajdonosként jogod van az osztalékra, bármely brókercégen keresztül is vásárold azt meg.