A sikeres karrier a legtöbb magyar számára ma is az egyik legfontosabb bevételi eszköz, hiszen túlnyomó többségben alkalmazottként dolgozunk. Nem mindegy, hogy mennyire tudod jól menedzselni a pályafutásodat, milyen gyorsan tudod növelni a fizetésed, hiszen ez százmilliós plusz vagyont is jelenthet az életed során.
De mi van akkor ha nem így kezdtél, hanem valami kudarc ért a pályád elején. Van esélyed visszajönni? Egy új kutatás erre a kérdésre keresi a választ.
Siker titka a karrierben
Wang Yang és társai a fiatal kutatók későbbi sikerének titkát akarták megfejteni, két versengő „népi” bölcsesség közötti igazságtétel által.
Az egyik elmélet (Máté-effektus) szerint a korai siker további sikereket szül, a gazdagok gazdagabbak a szegények szegényebbek lesznek az idő előrehaladtával. Kutatókat vizsgálva ezt a jelenséget részben bizonyították is, ha valaki egyszer már sikeresen publikált, vagy nyert támogatásokat, utána sokkal nagyobb eséllyel nyert ismét és írt népszerű tanulmányokat.
A másik teória szerint a korai kudarcok is elővetíthetik a későbbi sikereket a tudományos pályán. Ami nem öl, meg az ugye megerősít (kivéve a medve, az megöl). A bukások hatására a kevésbé elhivatott emberek egyszerűen elhagyják az adott pályát, akik maradnak viszont kettőzött erővel dolgoznak azon, hogy bizonyítsák a képességeiket. A kemény munkájuk hatására a pályán maradók jobban fognak teljesíteni, mint azok akik korán sikeresek lettek, hiszen ez utóbbiak nagyobb eséllyel lesznek elbizakodottak és elkényelmesednek.
Majdnem sikeres kutatók

A vizsgálat során két csoportot hasonlítottak össze. Az első csoportba azok kerültek, akik épphogy sikeresen pályáztak az amerikai NIH pályázatára és nyertek kutatási támogatást, nevezzük őket épphogy nyerteseknek. A másik csoportba azok kerültek, akik épphogy csak lemaradtak, nevezzük őket veszteseknek.
Felkészültségben, tudásban, megjelent cikkek számában, pályafutásuk alakulásában egészen eddig a pontig a két csoport szinte teljesen megegyezett. Ezt követően azonban eltérő utakon ment tovább a két csoport tagjainak karrierje, hiszen a nyertesek átlagosan 1,3 millió dollárból valósíthatták meg kutatási tervüket.
Utolsókból az elsők

A kutatók pályafutása a következő 5-10 évben a második teóriát látszik igazolni. A vesztesek csoportja által írt cikkeket átlagosan 20%-kal gyakrabban idézték. Továbbá, nagyobb eséllyel írt ez a csoport felkapott (legolvasottabb és leggyakrabban idézett) tanulmányokat is. A különbség megmaradt akkor is, ha különböző végzettség, nem, terület alapján hasonlították össze a csoportokat. Röviden, a vizsgált szakmában azok, akiket kudarc ért pályájuk elején később sikeresebbek lettek, mint azok akik sikerrel indították karrierjüket.
Sőt, 10 évvel a támogatás (sikeres vagy sem) igénylését követően, akik éppen-csak-lemaradtak már nem szimplán jobb teljesítményt nyújtottak az éppen-csak-nyertesek csoportjához képest, de hasonló eredményeket értek el, mint azok akik a támogatás könnyedén, egyértelmű fölénnyel megszerezték.
Mielőtt még elkezdenénk keresni, hogy hol is bukhatunk el a siker érdekében, pár dolgot meg kell jegyezni. Egyrészt, a vesztesek nagyobb eséllyel hagyták el a pályát (tűntek el az adatbázisból), míg a nyertesek között ez az arány lényegében nulla. Ez bizonyos szinten magyarázza az eredményeket, hiszen azt jelenti, hogy csak a legelhivatottabbak maradtak a pályán, de közel sem indokolja az egész különbséget.

Másrészt, minden vizsgált kutató jól felkészült volt. Befektették a szükséges munkát, hogy nyerjenek támogatást és sokszor a véletlen döntött, hogy nyersz vagy sem. Mindegyik vizsgált csoport jobban teljesített, mint az átlagos kutató, aki meg sem próbált támogatást szerezni. Ez megerősíti, hogy a fenti dinamika csak akkor működik, ha jól felkészült személyeket vizsgálunk.
Kitartóknak áll a világ
Mindig óvatosan kell bánni, ha egy szűk területen végzett kísérletet kivetítünk nagyobb körre, de azért merjünk általános tanulságokat óvatosan levonni.
A karriered, életed során nem fog minden úgy történni, ahogy eltervezted, mindenkit fognak érni kudarcok. A sikeres karrier megteremtésének feltétele, hogy tartsunk ki a nehézség ellenére is. Ha elég felkészültek vagyunk, de közbeszól a rossz szerencse, akkor se adjuk fel, ha kettőzött erővel dolgozunk hosszú távon a tapasztalataink, elhivatottságunk miatt könnyen az élbolyban találhatjuk magunkat.
Ha egész eddigi pályafutásunk gyerekjáték volt és ment minden, mint a karikacsapás, akkor legyünk nagyon figyelmesek a hozzáállásunkra. Könnyen beleeshetünk az önelégültség csapdájába és lesüllyedhetünk a posványba, mondván nekünk úgyis mindig minden sikerül. A végén pedig csak azt vesszük észre, hogy nincs meg az eszköztárunk a kihívások kezelésére és lehagynak azok, akiket régen csak mosolyogva néztünk.
Összegezve, legyünk felkészültek, ne kényelmesedjünk el és a kudarcok esetén se omoljunk össze, a tanulmány szerint jó esélyünk van így is magasra jutni és sikeres karriert befutni.